Vše mělo začít v roce 2004, kdy zneužívaná dívka měla deset let, a trvat až do letošního roku. Podle policie matka desetileté dívky měla mít s Valouškem opakovaně orální styk v přítomnosti své dcerky.

Pavel Valoušek byl už za stejný trestný čin před dvanácti lety souzen

„Muž tehdy desetiletou dívenku u sexuálních služeb vyžadoval, osahával ji a později s ní měl i orální styk,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Dodala, že věděl, že nemá dívka ani patnáct let, navíc oběma za sexuální služby platil až tisíc korun.
„Muž i žena jsou obviněni z pohlavního zneužívání, ohrožování výchovy mládeže a ze svádění k pohlavnímu styku,“ vyjmenovala Bartíková. V případě prokázání viny jim hrozí vysoké tresty.


Policie se o případu sexuálního zneužívání dítěte dozvěděla minulý týden a hned po Pavlu Valouškovi vyhlásila pátrání. „Muž se přišel nahlásit i se svým advokátem. Pod tíhou důkazů se nakonec policii přiznal,“ podotkla Bartíková. Jak však na celou věc policie přišla, odmítla mluvčí sdělit.

Pavel Valoušek byl za podobný čin odsouzen v roce 1995. Soud mu tehdy dal tříletou zkušební podmínku s tím, že bude docházet na ambulantní sexuologické léčení. „Z něho byl propuštěn v polovině loňského roku.


Policie zjistila, že se Valoušek začal stýkat s matkou, ale hlavně s její dcerou už před třemi roky. „Z tohoto důvodu jsme podali návrh na vzetí obviněného do vazby, okresní soud tento návrh neakceptoval,“ konstatovala mluvčí. Důvodem podle předsedy zlínského soudu Jiřího Dufka byl Valouškův slib, že bude opět docházet na ambulantní léčení, což měl prokázat do pěti dnů. „Na léčbu už nastoupil. Samozřejmě pokud svůj slib poruší nebo se opět dopustí tohoto trestného činu, bude ihned vzat do vazby,“ potvrdil předseda.


Valouškovi nyní hrozí až desetileté vězení a matce, pokud bude usvědčena z kuplířství, až dvanáct roků. Zda dcera nyní zůstává s matkou, nebo je v rukou odborníků, policie ani úřady nesdělily. „Jsme vázáni mlčenlivostí, nemůžeme žádné informace o rodině poskytnout,“ sdělil za odbor sociální péče otrokovické radnice její mluvčí Milan Plesar.


Stanovení výše trestu bude záležet i na znaleckých posudcích. Ty totiž například u Valouška mohou určit, zda trpí úchylkou, nebo se jednalo pouze o porušení morálky. Sám Pavel Valoušek nechce o obvinění mluvit. „V této fázi se k tomu vyjadřovat nebudu. Případ je v šetření,“ sdělil stručně. Za svým otcem ale pevně stojí jeho syn – závodník Pavel Valoušek. „Myslím si, že je to celé holý nesmysl,“ prohlásil.

Co může čekat Pavla Valouška

Obviněný nyní čeká na znalecký posudek kriminalistů. Ten by měl určit, zda trpí duševní poruchou, nebo byl jeho čin morálním prohřeškem. „V případě, že pacient trpí úchylkou, obvykle mu bývá nařízena ústavní léčba ke zmírnění sexuálního pnutí,“ uvedla psychiatrička léčebny v Kroměříži Dobrila Hrůzová. Pokud by se prokázalo, že šlo o porušení kázně a pacient je schopen zvládat své nutkání, pak v těchto případech stačí ambulantní léčba.