Podle údajů Českého statistického úřadu totiž ceny bytů v letošním druhém čtvrtletí opět klesly, a to rovnou o 5,5 procenta. Od počátku roku tedy nemovitosti zlevnily o 8,5. Na Valašsku ještě více.

Propad cen ale není univerzální. „Nejvíce zlevnily starší nemovitosti a ty v méně atraktivních lokalitách. Kvalitní bydlení na atraktivních místech zažívá jen velmi mírné snížení ceny,“ upozornil analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný s tím, že mimořádný propad cen lze čekat u předprodejů bytů v rámci developerských projektů.

V samotné Kroměříži se ceny bytů ještě nedávno pohybovali kolem půl druhého milionu.

„Byt 3 + 1 stál až do 1 600 000 korun, nyní je to kolem 1 300 000 až 1 400 000 korun. Ceny tedy klesly asi o dvacet procent, což odpovídá prognózám,“ potvrdila Klára Valisková z Realitní společnosti Zvonek Kroměříž.

V Bystřici pod Hostýnem byl pak podle ní propad o něco menší a potvrzují to i tamní realitní agenti.

„Na Bystřicku klesly ceny bytů zhruba o deset procent. Starší byt v panelovém domě se tu teď dá pořídit i do milionu korun, ty novější upravené už jsou pak samozřejmě dražší,“ vysvětluje Zdenka Zapletalová z bystřické realitky Heureka.

V posledních měsících se však podle ní mezi zájemci o nové bydlení rozmáhá zajímavý trend: lidé se snaží cenu srazit co nejníže výmluvami na krizi.

„Smlouvalo se vždycky, vždycky se našly důvody. Teď ale slýcháme nejčastěji odůvodnění, že když je ta krize, potřebovali by ještě pár desítek tisíc slevit,“ upozornila na zajímavost Zapletalová.

Za podobnou cenu jako na Bystřicku zájemci o nové bydlení seženou byt 3+1 také na Koryčansku a Morkovicku. I tady se ceny houpou kolem milionu korun.

Prodejní cena bytu pak bývá často o statisíce nižší, než jaký byl původní záměr realitní společnosti.