Podle vedení města však není otevření parku, který z velké části patří už dlouhou dobu české armádě, vůbec jednoduché. „Ke každému zámku zahrada jistě patří. O jejím celém zpřístupnění zastupitelstvo už několikrát jednalo, ale výsledkem vždy bylo rozhodnutí, že nechceme jít do sporu s ministerstvem obrany nebo se zdejší posádkou,“ vysvětlil v rozhovoru pro Deník starosta Bystřice Zdeněk Pánek.

Momentálně je ve hře otevření alespoň sedmi a půl tisíce metrů čtverečních, které město získalo od původních majitelů zdarma. „Podmínkou by ale bylo oddělení naší části od vojenského prostoru například plotem. Na to momentálně nemáme finance a navíc je třba vyřešit situaci tak, aby zeď nepůsobila jako pěst na oko,“ podotkla mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Zároveň upozornila, že v části, kterou radnice vlastní, není navíc ani žádný rybník nebo jezírko. Naopak tuto plochu protíná příjezdová cesta. „V případě úspěchu při žádosti o dotace se však bude moci případné osazení parkovou úpravou nebo zabezpečení ostrahy zahrnout do projektu na úpravu celkého zámku. Do jeho prostor by se tak v budoucnu mohlo chodit druhou stranou,“ nastínila Janečková.

Ani za stávajících podmínek však nejsou lidé od zámeckého parku zcela odříznuti. „Zrovna tuto sobotu se v jeho areálu, který patří právě armádě, koná dětský den. Návštěvníci se tam mohou povozit na lodičkách nebo se podívat do tanku. My bychom tam zase rádi uspořádali městské slavnosti. Jednorázové akce tudíž nejsou po dohodě s vojskem problém,“ zhodnotila Janečková.

Právě veřejné akce jako jsou tradiční rybářské závody nebo dětský den lákají do areálu zámeckého parku nejvíce obyvatel Bystřice. Před několika lety dokonce sepsali petici, aby byl zámek veřejnosti kompletně přístupný. „Pravidelně tam chodíváme na dětský den, je tam moc pěkně. Jeho otevření bych rozhodně přivítal pro případné procházky,“ uvedl například jednašedesátiletý František Zmeškal.