Veřejnost se k nám může podívat koncem října. Na tuto dobu plánujeme oficiální den otevřených dveří,“ prozradil ředitel tamního zařízení Jiří Vodák.

Příští pondělí to bude právě sto let, co z popudu bystřických radních vznikl tamní městský sirotčinec. Po první světové válce využívali občané sirotčinec nejprve jako ubytovací zařízení pro zraněné legionáře, poté jako útulek pro válečné sirotky. Za minulého režimu se pak ze zařízení stalo dětským výchovným ústavem. V těchto letech spadá domov pod Ministerstvo školství a je určen pro děti a mládež s nařízenou ústavní nebo ochrannou výchovou. Mladí tam také mohou navštěvovat přilehlou základní školu.

„Ministerstvo financovalo celou přestavbu našeho ústavu. Vybudovali jsme víceučelový sportovní areál, asfaltové hřiště a malý venkovní bazén. Nyní máme místo pro šestnáct chlapců, v budoucnosti bychom byli rádi, kdyby se kapacita zvýšila na osmačtyřicet,“ prozradil Vodák svou vizi budoucnosti. Dodal ještě že o otevření areálu také pro děvčata v podobné situaci neuvažují.