Sypače vyjely letos poprvé, zatím ale jenom do horských oblastí. Města se také připravují

„Na území okresu přišly srážky kolem poledne a od čtyř set metrů nad mořem přecházely ve sněhové,“ vysvětlil Eduard Horák, který situaci sledoval jako dispečer Správy a údržby silnic Kroměřížska. Sníh se tedy objevil především na Hostýnských vrších a tam se držel i na silnicích.„Proto odpoledne vyjel na Tesák, Troják a Hostýn sypač, který byl večer vystřídán noční směnou a ta cesty dále udržovala,“ popsal situaci Horák.

Kolem desáté hodiny přeháňky ustaly, lehce se oteplilo a žádné další problémy už nenastaly. I tak podle něj v horských oblastech stihlo napadnout asi deset centimetrů sněhu.„V současné sobě jsou vozovky převážně suché,“ řekl dopoledne Deníku dispečer.

Nejkritičtější oblasti pro odklízení a zásahy bývají podle něj v oblasti s vysokou nadmořskou výškou a lesní úseky.„Další slabinou jsou silnice, kde se tvoří nebezpečné sněhové jazyky. Kritická silnice je ze Zdounek na Koryčany a také trasa z Bystřice do Komárna,“ vyjmenoval dispečer.

Horák také popsal, že rozpis míst, kde se sype drtí a solí, je dán přesným harmonogramem. „Velmi zjednodušeně řečeno se solí hlavní tahy. Na zbytek používáme drť,“ vysvětlil.

Počasí prý Správu a údržbu silnic nemůže zaskočit. „Jsme napojeni na meteorologický informační systém a známe přesnou předpověď počasí. Můžeme také sledovat pohyb srážek na radaru,“ popsal Horák.

Podobné vymoženosti využívají i Technické služby v Hulíně. „Objednali jsme si službu, díky které dostáváme aktuální předpověď pro Hulín," upřesnil ředitel hulínských technických služeb Antonín Huťka.Dodal, že systém letos město zkouší poprvé, a tak doufá, že bude fungovat. „To však zhodnotíme až na jaře,“ doplnil ředitel.

Připraveni jsou i v Holešově. „Ve čtvrtek už ve městě chvíli sněžilo, ale zasahovat samozřejmě nebylo potřeba,“ podotkl Mojmír Doležel, vedoucí provozu holešovských Technických služeb.I on však potvrdil, že stroje jsou připraveny vyjet a rozsypat připravených sto tun drceného kamene.

Nad Kroměříži se sněhové vločky nerozsypaly. Zklamaní byli mladí milovníci zimních radovánek.„Těšila jsem se, že bude sněžit. Velice ráda totiž sáňkuji a stavím sněhuláka,“ posteskla si Deníku devítiletá Michaela Mergenthalová z Kroměříže. Přeje si prý, aby se už co nejdřív sněhu dočkala. Podle prognóz by ji v průběhu pátku mohly potěšit aspoň smíšené přeháňky, ty pravé sněhové radovánky si užije pravděpodobně nejdříve v neděli.