Ustanovující schůzi zastupitelstva ve městě oddálila stížnost podaná na průběh voleb

Ustanovující schůzi zastupitelstva oddálila nepříjemná záležitost: stížnost na platnost voleb, kterou projednával krajský soud.

Podal ji člen hnutí Město lidem, na komunistické kandidátce na desátém místě totiž figurovalo jména člena, který mezitím tragicky zahynul v Maďarsku. Dotyčný se však do zastupitelstva stejně nedostal.„Stížnost byla vyřízena zhruba kolem 20. listopadu,“ informoval starosta Zdeněk Pánek s tím, že termín voleb byl stanoven až na včerejšek.

Pro nového šéfa bystřické radnice hlasovali zastupitelé tajně. „Pro nás je tento způsob běžný. Tajné hlasování umožňuje všem svobodnou volbu bez nátlaku na každého. V minulosti docházelo k nějakým střetům, tentokrát však byli volby poměrně klidné,“ řekl v pondělí Deníku krátce po ustanovující schůzi zastupitelstva Pánek, který dostal patnáct či šestnáct hlasů.„S jistou to teď nevím,“ přiznal v pondělí odpoledne s úsměvem čerstvě zvolený starosta.

Uvolněným místostarostou byl zvolen Antonín Pařízek z ČSSD, neuvolněnou místostarostkou pak Vladislava Bělíková z ODS.„Samozřejmě jsem rád, že jsem svůj post obhájil. Je to také výraz důvěry, kterou do mne vložili naši obyvatelé,“ řekl Pánek.

Opozice výsledky voleb přijala s klidem. „Těžko říct, zda jsme spokojeni či nespokojeni. Podle výsledků voleb bylo jasné, že lidé opět chtějí Zdeňka Pánka,“ konstatoval například Ladislav Raab z bystřické TOP 09, která v novém zastupitelstvu získala dva mandáty. „Ani jsme nečekali, že by někdo od nás byl zvolen třeba místostarostou,“ dodal Raab.

V ostatních městech regionu své starosty znají už pár týdnů. V Kroměříži byla zvolena Daniela Hebnarová (ODS), v Hulíně Roman Hoza (ODS), Holešově Zdeněk Janalík (ODS), Chropyni vede Jaroslav Hloušek (ODS), Koryčany Zdeněk Šmela (ČSSD) a Morkovice – Slížany Pavel Horák (Sdružení nezávislých kandidátů).