„Oproti regionům jako je třeba Karlovarsko, kde se obyvatelstvo natolik proměňovalo, že tam neleží dědečkové, pradědečkové a lidé blízcí dané obci, zde historie navazuje. Proto myslím je i přístup k těm hrobům jiný a to si zaslouží projev úcty,“ uvedl Imrich Vetrák z Ministerstva obrany.

Z jeho rukou převzal pamětní plaketu místostarosta Jiří Ott za přítomnosti, mimo jiné, i členů vojenské posádky Armády České republiky.

„Všechno do sebe zapadá. O hřbitov se staráme celkově a proto myslím, že je ocenění zasloužené,“ řekl starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Zároveň však poukázal na fakt, že rekonstrukci celého památníku, která vyšla na 400 tisíc korun, zafinancovala dotace z Ministerstva obrany.

„Z rozpočtu bychom na ni samozřejmě dosáhli a byli jsme si vědomi, že je již nezbytná, ale díky oné dotaci jsme se mohli soustředit na opravu hrobu válečných veteránů, který se nachází hned vedle památníku,“ řekl Pánek.

Na památníku je několik tabulek zaznamenávajících desítky jmen obětí první světové války. Již před restaurátorskými pracemi bylo jasné, že tyto tabulky se musí nechat zhotovit nové, protože je již nebude možné obnovit.

Díky tomu se však opravila některá chybně zapsaná jména či jiná chybějící doplnila. Vížka v sobě nese původní kovovou schránku s dopisy potomků z let 1930 a 1990 a také hlínu z míst bitvy u Zborova.

„V době rekonstrukce na podzim 2017 jsme přidali další písemné i fotografické dokumenty i my. Památník tak de facto mapuje již celé jedno století,“ uvedl starosta.