Nápad vznikl na radnici v rámci pětiletého výročí vydávání Edice Zpravodaje. „Doteď jsme vydali devět knižních titulů od místních spisovatelů a rozhodli jsme se, že uděláme i něco jiného,“ prozradila Deníku vedoucí odboru kultury Barbora Janečková. Ke čtrnácti upraveným písním, především z poloviny 20. století, město vydá i booklet s texty.

„U všech písní je kladen důraz na výslovnost a nářečí. Nahrávání se ujal sám Jan Rokyta, což je mezi folkloristy pojem,“ pověděla Janečková. První nahrávky s devítičlennou cimbálovou muzikou Bukovinka, kterou vedla primářka Lenka Matelová, vznikaly v nahrávacím studiu Českého rozhlasu Ostrava loni v srpnu.

„Druhou část jsme nahrávali v prosinci a v lednu se už vše jen dolaďovalo,“ podotkla Janečková. Nejstarší píseň Na rynku v Bystřici, podle které se ostatně CD jmenuje, vznikla někdy v 17. století.

„Potěšilo mě, že se podařilo něco takového vymyslet a zrealizovat. Na Bystřicku je dost široké folklorní publikum, které se teď bude moci naučit několik nových písní, které dosud nemělo možnost slyšet,“ doplnila dlouholetá členka souboru Rusava a místostarostka Bystřice Vladislava Bělíková.

Křest prvního CD se koná 28. března a bude zároveň spojen s folklorním festivalem Bukovinky.