„Podal ji člen strany Město lidem. Na komunistické kandidátce na desátém místě totiž figurovalo jméno člena, který zahynul v Maďarsku. Jeho úmrtní list jsme na úřadě dostali až 3. listopadu. Dotyčný v komunálních volbách získal zhruba sto šedesát hlasů,“ vysvětlil dosavadní starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek (Zlínské hnutí nezávislých).

Na vydání rozhodnutí má podle něj soud dvacet dnů. „Nemyslím si, že by se volby konaly znovu. Do zastupitelstva se zesnulý kandidát nedostal, bylo by to zbytečné,“ doplnil Pánek.

V ostatních městech regionu si šéfy radnic zvolili bez problémů už v minulých dnech. Například Koryčany vede od minulého pátku Zdeněk Šmela (ČSSD). Po osmi letech tak vystřídal starostu Miroslava Máčela.

„V zastupitelstvu jsem doposud působil už asi patnáct let, na dění ve městě jsem se aktivně podílel, byl jsem také členem finanční komise,“ řekl Deníku Šmela.

Za nový post je prý rád. „Věnoval jsem předvolební kampani spoustu času a úsilí. Pro město mohu hodně udělat,“ podotkl Šmela.

„Mám určité plány a představy, ale na to je brzy, jsem ve funkci druhý den. Každopádně chci radnici vést tak, abychom ekonomicky nevybočovali,“ dodal starosta.

V Morkovicích byl opět zvolen Pavel Horák (SNK 1). „Ve funkci jsem už šestnáct let, nyní začínám páté volební období,“ poznamenal Horák.

Nové zastupitelstvo už má dokonce na kontě i jedno důležité rozhodnutí. „Zásadní novinkou je, že od letoška už nemáme místostarostu uvolněného, ale neuvolněného,“ prozradil Horák.

Zmíněné opatření podle něj souvisí se snahou radnice ušetřit na mzdových a provozních nákladech.

Zpochybněné volby: nový národní sport?

V Bystřici pod Hostýnem se oproti jiným městům povolební vývoj poněkud zasekl: stále tam totiž ještě oficiálně neznají jméno (staro?) nového starosty.

Ne že by to tedy byla nějaká tragédie. Zkušenost napovídá, že když se celé Česko obejde pár měsíců bez vlády, radnice kvůli pozdní volbě ani nespadne, ani nezkrachuje.

Spíš mě ale překvapuje poněkud malicherná záminka, pro kterou někdo podal na platnost komunálek stížnost. Z hlediska selské logiky totiž přítomnost tragicky zemřelého kandidáta na výsledkové listině nikomu dramaticky neuškodila. Nestane se ze zpochybňování voleb tak trochu náš národní sport? Že by někdo neuměl prohrávat? (lpa)