Slavnost se chystá od pátku až do neděle a tamní návštěvníci budou mít možnost se kupříkladu setkat se slavnými rodáky, zadovádět si spolu s dětmi nebo navštívit folklorní festival.

„Výročí oslav města připadá na leden tohoto roku, ale chtěli jsme občanům umožnit prožít jej v teplém počasí, proto místo v lednu slavíme teď,“ prozradila mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

V pátek v pět hodin odpoledne zhlédnou návštěvníci vernisáž výstavy jednoho ze zakladatelů české polární stanice v Antarktidě, bystřického rodáka Pavla Proška nazvanou Sever a jih aneb České polární výzkumy.

„Výstava zdokumentuje badatelské úsilí našich polárníků na jižním pólu. Zajímavá pro návštěvníky jistě bude také možnost uvidět jediného vycpaného antarktického tučňáka na světě,“ prozradila mluvčí Janečková. Dodala, že večer je pro zájemce v zámeckém parku přichystán country bál.

Sobotní den s názvem Bystřický babyboom aneb děti dětem bude věnován těm nejmenším. Po ranním setkání školáků na kolech na Masarykově náměstí vystoupí skupiny tamních mažoretek Bystřinky a Sněženky.

„Děti se budou moci vydovádět při pásmu písniček, her a soutěží spojených s minidiskotékou v zoo, což znamená, že mohou přijít oblečené v kostýmu libovolného zvířátka. Pro sportuchtivé je připraven dětský aerobic. V případě nepříznivého počasí přesuneme program do kinosálu,“ upřesnila Janečková.

Ani starší děti a dospělí nepřijdou zkrátka. Pobaví je folklorní festival Podhostýnské září, na němž nebude chybět známý valašský soubor Malá Rusava.

Večer pak zazní na nádvoří zámku lidové písně v originálním aranžmá skupiny Camael a následuje posezení u cimbálu s výukou tanců.

Neděle bude ve znamení historie, a to v bystřickém zámeckém parku. Návštěvníkům se představí šermíři, rytíři, kejklíři, mistr kat a sokolníci. Na nádvoří zámku si postaví stany napoleonští vojáci.

Zájemci se mohou zúčastnit i křtu knihy Obrazy z dějin Hostýna autorky Olgy Kozlové. Na nadšence čeká seznámení s dílem Bystřická heraldická ohlédnutí mapující erby všech tamních šlechtických rodů.

„Připraveno je také dobové občerstvení a suvenýry spojené s výročím města. Nebude chybět ani proslov bystřického starosty Zdeňka Pánka. Za nejváženější hosty považujeme naše občany, především pro ně jsou oslavy určeny,“ uzavřela mluvčí bystřické radnice.

Kateřina Vašíčková