číslo účtu, kam lze rodině přispívat:

243 870 924/0300

variabilní symbol: 2011

Podle policie stáj zapálila nedopalkem cigarety mladá dívka. „Při požáru zahynula sedmiletá klisna, stejně starý hřebec, o tři roky mladší kůň a tříletá kobyla,“ vyjmenoval včera smutně pro Deník smutně majitel stájí Jindřich Jarka.

Všechna zvířata vychoval společně se svým synem a partnerkami od hříbat a díky tréninku už měli koně za sebou i také nějaké ty úspěchy.

„Bylo v tom hodně práce a nadějí,“ vzpomíná Jarka a stále nemůže pochopit, proč pachatelka vlastně jejich stáj zapálila.

„Doneslo se nám, že objekt zapálila dívka, která bydlí v sousedství. Rodina se sem nastěhovala před dvěma lety, ale vůbec se s nimi neznáme,“ dodala Jarkova partnerka Marie Sehnalová.

Jestli má ale opravdu požár na svědomí dotyčná, prý majitelé neví. A popravdě řečeno: jistota by jim koně stejně nevrátila.

„Na žhářce si nic nevezmeme. A její rodiče jsou z toho určitě nešťastní,“ přemítá Sehnalová, která stejně jako její partner nemůže zahnat vzpomínky na tragický požáru.

„Štěstí ale bylo, že se nestalo nic našemu synovi. Když začalo hořet, utíkal do objektu a rychle otevíral boxy, aby mohli koně utéct. Tři vyběhli, ale ty, kteří byli ustájení v zadní části, se už zachránit nepodařilo,“ lituje Jarka.

Kromě čtyř koní přišli majitelé o veškeré krmivo, tedy seno a slámu. Díky solidaritě lidí z okolí se ale hned druhý den začala organizovat pomoc.

„Hodně z nich nám telefonovalo, ptali se, jestli nepotřebujeme pomoct a někteří prostě přijeli a bez říkání se chopili práce. Ohromě nám to pomohlo, a to i psychicky,“ říká Jarka.

Ze Zahnašovic, Tlumačova nebo Prusinovic přišla sláma a seno, pomáhali lidé široko daleko. „Snažili se nám to ulehčit a my jim jsme nesmírně vděčni,“ říkají dojatí majitelé.

Podařilo se dokonce zřídit účet, na který mohou lidé přispívat. A jaké mají majitelé plány dál? „Nevíme,“ krčí bezradně rameny Jarka.

Prioritou je podle něj najít nové místo, kde koně ustájit a kde uskladnit krmení. „A co bude dál, to se uvidí,“ konstatoval Jarka, který se celý život pohybuje mezi zvířaty.

„Zažil jsem hodně smutných situací, ale tuhle hned tak něco nepřekoná,“ konstatuje Jarka. I když se podle něj asi některá zvířata až příliš polidšťují a přikládá se jim veliká důležitost, nemůže se ani on ubránit dojetí.

„Celý život jsme ty koně vychovávali a vytvořili jsme si na ně zkrátka velmi silnou vazbu,“ povzdechl si Jarka.

Související články:

Dívka zapálila stáj, požár si nahrála

Smrt koní v hulínské stodole zřejmě zavinil žhář