„Už na minulém zasedání zastupitelstva se měl představit koncept tohoto projektu, ale nakonec byl odložen na příště," poznamenal mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Uvažované centrum by mělo sloužit neziskovým organizacím, různým spolkům anebo třeba pro IQ park, který má sloužit k zábavnému seznámení s vědou.

„Koncept zatím schválen nebyl, čekáme na představení projektu a návrhy na financování," dodal mluvčí radnice.

Náklady ale podle něj budou velmi vysoké, protože budova je velká a nevhodně řešena: má vysoké stropy a velká okna.

Podobný dům stál na stejném náměstí hned naproti, ten ale radnice loni prodala.

„Krátce poté, co jsme pozemek i s budovou převzali do vlastnictví, jsme ji prodali soukromé firmě a ta ji zbourala. Jaký má s místem nyní záměr, nevíme. V nejbližších měsících se tam však nic stavět nebude," poznamenal Pavel Zrna.

Jedním z patronů nového projektu pro zbývající objekt na náměstí je lidovecký zastupitel Pavel Motyčka. „Pokoušíme se v budově vytvořit projekt podobného kreativního centra, jaká fungují po celé Evropě," vysvětlil.

Podobné akce podle něj slouží k záchraně chátrajících budov a jejich přebudování k smysluplným účelům. „V tuto chvíli nám odborníci zpracovávají různé návrhy, jak by vše mohlo fungovat, ty představíme na dalším zasedání zastupitelstva," dodává.

V novém centru by podle něj mělo sídlit například vědecko technické centrum se zaměřením na školy a rodiče s dětmi, prostory pro tvorbu nejrůznějších mladých umělců, takzvaná sociální kavárna a v neposlední řadě by objekt měl nabídnout levné ubytování až pro šedesát lidí.

„Je to jedna z věcí, které by Kroměříži mohly velmi prospět," slibuje si zastupitel.

Místní lidé hlavně vítají fakt, že někdejší armádní budova nakonec nepůjde k zemi, na rozdíl od té protější.

„Doufám, že tady zůstane. Je škoda, že zbourali tu naproti, protože náměstí bylo dobře zakryté a člověk tady mohl částečně vypnout od okolního světa. Napadá mě hned několik možností jak by se budova dala využít," tvrdí třeba Petr Šebesta z Kroměříže. Podle něj by v budově klidně mohl vyrůst hotel nebo kanceláře. Dokáže si představit i nějaké zábavné centrum.

A podobný názor má Martin Mušálek z Kroměříže.

„Město by to mělo opravit a prostory pronajmout podnikatelům. Velké plus je krásné prostranství před budovou," dodal.

MAREK HOŘAVA