„Lokalita Račín se pro tyto účely jeví jako vhodná. Na stavbu domova bude navíc možné čerpat dotace od státu a ze Zlínského kraje,“ uvedl místostarosta Kroměříže Pavel Motyčka.

Město podle něj reaguje na demografický vývoj. „Trend je jasný, populace stárne a lidí, kteří potřebují tyto služby, přibývá,“ řekl Motyčka.

Veřejné osvětlení. Ilustrační foto
Kroměříž chystá modernizaci veřejného osvětlení. Ušetří tak stovky tisíc ročně

Minulé vedení města plánovalo, že lokalitu rozdělí na stavební pozemky, které poté prodá. „Nám se tento záměr nezdá smysluplný i proto, že nové byty vznikají v městském domě v Havlíčkově ulici a také je staví či plánují soukromí investoři. Vracíme se k původní myšlence z předminulého volebního období,“ dodal Motyčka.

Ilustrační foto.
V Kroměříži vznikne nový přechod. Usnadní lidem cestu od hřbitova k Tescu

Náklady na stavbu domova se odhadem pohybují kolem sta milionů korun. Samotná stavba by mohla začít na konci příštího roku či v roce 2025. „Momentálně se počítá s tím, že by v domově bydlelo 24 seniorů,“ uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Dříve byl Račín problémovou lokalitou

V Račíně stály dříve letité přízemní domy, ve kterých bydleli většinou nepřizpůsobiví občané. „Okolí obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou vůči svým sousedům. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů mělo k ideálu daleko,“ připomněl mluvčí.

Žily tam desítky lidí, většina navíc nelegálně či bez placení nájmu. „Radnice k uvolnění nemovitostí použila několik nástrojů. Platící nájemníky, jednalo se asi jen o tři rodiny, přestěhovala jinam. Neplatiče město řešilo soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora,“ doplnil Jan Vondrášek.

Poslední domy šly k zemi předloni

Demolice budov na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva domy a jedna technická budova. O rok později stavaři odstranili dvě hospodářské budovy, které dříve byly nelegálně obývány. „Neplatiči do těchto objektů natahovali elektrické kabely z obytných budov, což bylo proti bezpečnostním normám,“ uvedl mluvčí.

V závěrečné etapě v roce 2021 pak dělníci srovnali se zemí poslední tři obytné domy.