„Lokalita Račín se pro tyto účely jeví jako vhodná. Na stavbu domova bude navíc možné čerpat dotace od státu a ze Zlínského kraje,“ uvedl místostarosta Kroměříže Pavel Motyčka.
Město podle něj reaguje na demografický vývoj. „Trend je jasný, populace stárne a lidí, kteří potřebují tyto služby, přibývá,“ řekl Motyčka.
Minulé vedení města plánovalo, že lokalitu rozdělí na stavební pozemky, které poté prodá. „Nám se tento záměr nezdá smysluplný i proto, že nové byty vznikají v městském domě v Havlíčkově ulici a také je staví či plánují soukromí investoři. Vracíme se k původní myšlence z předminulého volebního období,“ dodal Motyčka.
Náklady na stavbu domova se odhadem pohybují kolem sta milionů korun. Samotná stavba by mohla začít na konci příštího roku či v roce 2025. „Momentálně se počítá s tím, že by v domově bydlelo 24 seniorů,“ uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek.
Dříve byl Račín problémovou lokalitou
V Račíně stály dříve letité přízemní domy, ve kterých bydleli většinou nepřizpůsobiví občané. „Okolí obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou vůči svým sousedům. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů mělo k ideálu daleko,“ připomněl mluvčí.
Žily tam desítky lidí, většina navíc nelegálně či bez placení nájmu. „Radnice k uvolnění nemovitostí použila několik nástrojů. Platící nájemníky, jednalo se asi jen o tři rodiny, přestěhovala jinam. Neplatiče město řešilo soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora,“ doplnil Jan Vondrášek.
Poslední domy šly k zemi předloni
Demolice budov na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva domy a jedna technická budova. O rok později stavaři odstranili dvě hospodářské budovy, které dříve byly nelegálně obývány. „Neplatiči do těchto objektů natahovali elektrické kabely z obytných budov, což bylo proti bezpečnostním normám,“ uvedl mluvčí.
V závěrečné etapě v roce 2021 pak dělníci srovnali se zemí poslední tři obytné domy.