Počtem květin a délkou trvání expozice je přehlídka ojedinělou nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

„Výstava fuchsií se každým rokem setkává s velkým zájmem návštěvníků Buchlovic i mikroregionu Buchlov. Letos jsme největší nápor lidí zaznamenali počátkem června, tedy v den, kdy byla výstava zahájena. Mezi hosty byl současný významný německý šlechtitel fuchsií Karl Strümper, který na počest významného sběratele těchto květin děkana Jiřího Mráze z Bělčic vyšlechtil a na jeho počest pojmenoval novou odrůdu fuchsie Vikar Mraz. Tu v roce 2001 přivezl do Buchlovic a věnoval ji zámeckému zahradnictví,“ uvedla pracovnice zámeckého zahradnictví Dana Marková.

K vidění jsou i desítky let staré květiny

Od roku 1982, kdy se na první výstavě Buchlovičtí prezentovali šesti sty vyšlechtěnými odrůdami fuchsií, si tyto květiny začaly znovu získávat ztracenou oblibu. „K vidění jsou na výstavě i několik desetiletí staré fuchsie.

Za zmínku stojí nejrozšířenější odrůda Deutsche perle s cihlově červenými květy. Nejúspěšnějším českým výpěstkem všech dob je však převisle rostoucí odrůda Marinka,“ upřesnil vedoucí Památkové správy Buchlovice Pavel Vlášek, v jehož péči je kompletní sbírka fuchsií dostupných v České republice.

Už před několika lety začalo zámecké zahradnictví i s prodejními výstavami. Také na letošním ročníku, v pořadí už šestadvacátém, očekávají pořadatelé několik desítek tisíc obdivovatelů. „Každý rok si na výstavě koupím alespoň jeden druh fuchsie,“ prozradila Marie Rozehnalová z Olomouce.

Zájemci si z Buchlovic denně odnášejí v květináčích nejen fuchsie, ale i jiné květiny. „Návštěvníci výstavy si letos hodně kupují také ibišky, durmany, lilky, olověnce, myrty a letničky,“ vypočítala pracovnice zahradnictví s tím, že celý srpen bude otevřeno denně od devíti do osmnácti hodin. V září bude otevírací doba o hodinu kratší a v pondělí budou výstavní prostory pro veřejnost uzavřeny.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE