„Z Programu záchrany architektonického dědictví jsme získali peníze na opravu bastionu, který se nachází před branou na levé straně. V důsledku toho jsme pokáceli lípy, které byly před branou. Prostor se tím trochu otevřel, aby rekonstrukce mohla začít,“ vysvětlil kastelán buchlovského hradu Rostislav Jošek. Zároveň také musely být v okolí hradu pokáceny některé suché stromy, které ohrožovaly návštěvníky.

Kvůli opravám kanalizace a vodovodu byly zase poškozeny travnaté plochy, které se nyní zkulturňují.

„Od 1. května bychom chtěli v rámci okruhu A otevřít speciální výstavu s názvem Okultismus, magie a zednářství na hradě Buchlově. Bude vytvořena v jedné místnosti z našich sbírek v depozitářích, které běžně neukazujeme,“ prozradil Jošek.

V létě se navíc uskuteční výstava velkých loutek – marionet, které budou zapůjčeny z pražského divadla. Bude ji doprovázet program pro malé návštěvníky.
Zájemci o prohlídku hradu musejí počítat s navýšením základního vstupného. „Ceny se u seniorů, školáků a studentů nemění, zvýší se pouze základní vstupné na velkém okruhu z devadesáti na sto korun, aby se dorovnalo ceně na buchlovickém zámku,“ dodal Jošek. Letos ještě naposled zůstává do areálu hradu vstup zdarma.

Jitka Cilečková