Zbylé náklady hradil Zlínský kraj. Na místě bývalého amfiteátru vyrostla nová, až futuristická budova návštěvnického centra. Došlo také na zásadní rekonstrukci jednoho ze zdejších stavení s číslem popisným 23 a obnovy se dočkal i monument památníku obětem války od Šebestiána Zeliny. Vnikly dvě nové expozice Tragédie na Ploštině a Nová Ploština.

Pasekářskou obec, vypálenou 19. dubna 1945 nacisty do základů, zde dlouhá desetiletí připomínal komplex budov s jednoduchou expozicí. Ta se uzavřela v září roku 2020 poté, kdy začaly práce na její obnově.

Na třídě Tomáše Bati v centru Zlína přibude nové dopravní značení. Oddělí parkovací pruh od pruhů průběžných.
Centrum Zlína svírá další dopravní omezení. Úpravy vyřeší problém se zásobováním

„Starý amfiteátr, expozice i samotný památník už dávno přestaly sloužit účelu, pro který byly vytvořeny. Tedy být důstojnou připomínkou událostí, které zde, a nejen zde, vyvrcholily před lety násilnou smrtí desítek lidí. Zlínský kraj přišel s vizí změny a jsem rád, že se ji postupně podařilo naplnit. Nyní je naším cílem představit novou expozici všem školám v kraji,“ řekl hejtman kraje Radim Holiš.

Pieta i místo pro kulturní akce

V nových prostorách nyní bude možné pořádat kulturně-vzdělávací akce, edukační programy i konference. Ploština se jako místo piety stane i prostorem pro nové aktivity.

„Desítka vypálených domů, osmadvacet mrtvých v jeden den. Lidstvo se nikdy nepoučí z vlastních chyb. Proto si je musíme každý den připomínat. Investice do Ploštiny byla nezbytná. Pamětníci pomalu vymírají, ale my nesmíme zapomenout. Děti jsou naší pamětí,“ zdůraznila radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Otevírací doba

Národní kulturní památka Ploština a všechny její objekty se otevřou 29. dubna. Od května do září bude kromě pondělků přístupná denně od 10 do 17 hodin, v říjnu opět pouze o víkendech.