V celostátním hodnocení soutěže se pak Brusné v kategorii obcí do tisíce obyvatel umístilo na jedenáctém místě z celkem čtyřiceti účastníků.

„Samozřejmě jsme velmi rádi a vůbec jsme to nečekali. Jako obec jsme pro tento výsledek ale v podstatě nic dělat nemuseli. Lidé jsou u nás zvyklí třídit odpad, aby ho bylo co nejméně, takže je to jejich zásluha," řekla Deníku starostka obce Jana Sedláková.

Jedním z cílů soutěže podle pořadatelů bylo, aby se lidé, ale i zástupci jednotlivých obcí navzájem dozvěděli, co lze udělat pro nízkou produkci odpadu.

„Čím méně totiž vzniká směsného odpadu, tím méně je nutné rozširovat skládky nebo stavět spalovny. Naše nevládní organizace je navíc přesvědčena, že dobře nastavený systém přináší peníze do obecní pokladny a přitom nezatěžuje občany vysokými poplatky," konstatoval tiskový mluvčí sdružení Arnika Vratislav Vozník.

Limitem pro přihlášení bylo 150 kilogramů vyhozeného směsného odpadu na osobu a rok. Organizátoři ho zvolili proto, že jde o hodnotu, které se daří dosahovat v sousedních státech, Česko se k ní ale ani nepřiblížilo. „Pokud jsou lidé v podobně velkých státech schopni produkovat i méně než sto kilogramů odpadu, mělo by to být možné i u nás," uzavřel Vratislav Vozník.