„Do nejužšího pásma hygienické ochrany by neměli lidé vůbec vstupovat. Jenže my tomu nemůžeme zabránit a v případě, že by se nám podařilo někoho přistihnout stejně jej nemůžeme nijak postihnout,“ postěžoval si vedoucí zlínské provozovny Povodí Moravy Karel Zelík.
Hygienická ochrana však není jediné, proč si provozní přeje, aby bruslaři z přehrady zmizeli. „U této nádrže už dodržování pásma nebereme tak vážně, protože tam stejně už s povolením chodí rybáři. Jedná se však o to, že po nádrži jsou rozmístěny takzvané větrné rozmrazovače. To jsou přístroje, které ve svém okolí udržují vodu nezamrzlou,“ uvedl Zelík.
Upřesnil, že ty pomáhají okysličovat vodu, a také vzniklým otvorem mohou z pod ledu unikat nashromážděné plyny. Rozmrazovače jsou však svým způsobem i nebezpečné.
„Lidé vidí jen vrtuli, která je nad ledem, druhá je však ukrytá pod hladinou a proud vody, který vytváří, podemílá v jejím okolí za spodu led,“ vysvětlil vedoucí zlínské provozovny Povodí Morava. Podotkl, že tím vzrůstá nebezpečí, že by se některý z bruslařů mohl probořit. To podemletí totiž podle Zelíka nemusí být na všech místech stejné.
„Nevěřím však, že by mohlo toto riziko bruslaře z přehrady dostat,“ povzdechl si Zelík.
Co se týká slušovické přehrady, která je současným zdroje pitné vody pro krajské město, jsou bezpečnostní opatření mnohem přísnější. Nádrž občas obchází dokonce i hlídka vizovické policie. „Pokud by někoho přistihli tam, kde je vstup zakázán, hrozí jim za přestupek pokuta,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Ani taková hrozba však některé nadšence neodradí „U hráze a na dohled od ní není po příznivcích ledového sportu ani památky. Ve vzdálenějších zákoutích, převážně u břehu směrem k obci Kašava, je ale každý den na zmrzlé ploše vidět čerstvé rýhy od bruslí,“ řekl provozní Povodí Moravy ve Zlíně.