„Jsem ráda, že je brouzdaliště letos přístupné, vždyť slouží nejmenším. Ti se nemohou koupat ve větších bazénech,“ zhodnotila například Radomíra Zapletalová z Kroměříže.

O spuštění rozhodli odborníci na květnovém jednání o koupališti. „Na něm se zástupci města a provozovatelé koupaliště Bajda zavázali udělat některé úpravy,“ informovala Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Hlavním problémem bazénku je špatný odtok znečištěné či dešťové vody. „Voda má vytékat do kanálů a ne zpět. Opačné spádování ochozu kolem brouzdaliště nelze ale otočit, je to totiž betonový blok,“ povzdechl si správce plovárny Zdeněk Kříž.

Situaci proto letos vyřešili na základě požadavků hygieny častějšími kontrolami vody. To potvrdil i mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

„Brouzdaliště může letos fungovat, ale pod podmínkou, že je nutné vodu každý den vypustit a po řádném vyčištění opět napustit,“ podotkl Zrna. Podle správce plovárny však odtok špinavé vody není jediným problémem.

„Řešení platí jen letos. Pokud nebude naplánována rekonstrukce, plovárna o brouzdaliště přijde, je totiž ve špatném technickém stavu. Příští rok bude nejspíš zavřené,“ podotkl Kříž.

Oprava je ale podle mluvčího kroměřížské radnice zatím v nedohlednu.

„Zpevněné plochy kolem brouzdaliště nejsou dlážděné, jsou vyrobeny ze železobetonové desky silné pětadvacet centimetrů. V případě úprav je nutné brouzdaliště postavit úplně znovu. Dalším problémem jsou majetkoprávní vztahy,“ nastínil Zrna. Pozemky pod koupalištěm totiž z velké části nepatří městu, ale státu.

„Jsou také vázány nevyjasněnými restitučními církevními nároky. Proto na nich radnice nemůže dělat žádné zásadní investiční akce. Město ani nyní nemá dostatek peněz,“ zdůraznil mluvčí. Dodal, že pokud zmíněné majetkoprávní záležitosti nebudou vyjasněné, město situaci jinak řešit nemůže.