Pokud nemáte známé, je shánění brigády pořádný oříšek, což potvrzuje třeba osmnáctiletý Radim Zvonek z Kroměříže. „Zkoušel jsem nějaké firmy, ale nakonec se mi podařilo sehnat práci až přes známé," řekl Deníku.

Přivydělat si peníze na léto chce také Daniel Sýkora. Ten ovšem vyrazí za brigádou do Německa, kterou mu zprostředkova­la škola.

„Sehnat tady dobrou brigádu je složité. V Německu je to lepší a je to i líp zaplacené. Celé nám to navíc zprostředkovala škola, takže s tím nemáme žádné starosti," pochvaluje si osmnáctiletý mladík, který studuje Střední školu hotelovou a služeb v Kroměříži.

Sezónní brigádu nabízí přímo v Kroměříži například koupaliště Bajda. Posekat trávník, vyčistit bazén nebo třeba dohlížet na trampolíny a dělat pomocného plavčíka mohou na koupališti právě studenti.

„Je ale rozhodně lepší hlásit se o brigádu s velkým předstihem. Většinu míst už máme obsazených a to lidmi z loňského roku, kteří už si práci vyzkoušeli a drží si ji. Je ale možné, že nám někdo vypadne a budeme někoho potřebovat," řekl ředitel kroměřížských sportovišť Karel Holík.

Po inzerovaných brigádách na internetu se většinou jen zapráší. Zveřejněná nabídka brigády na prodavačku točené zmrzliny v nové prodejně v Kovářské ulici byla brzy pryč.

„Inzerci už jsem stáhla, nabídka je obsazená. Holky jsou všechny studentky a pokud budou šikovné a mít zájem, ráda si je nechám i na další rok. Vždycky je lepší mít už zaučeného člověka," vysvětlila Lucie Rywiková.

Velké firmy, jako je kroměřížská Plastika nebo Chropyňská strojírna, do svých řad během léta brigádníky nepřijímají. Práci zastanou tamní zaměstnanci a studentům firmy nabídnou většinou jen praxi v rámci studia.

„Bereme na brigádu jen na doporučení a poskytujeme praxe školám, které máme nasmlouvané. Klasické letní brigády u nás ale nejsou možné," vysvětlila personální ředitelka firmy Plastika Jana Laštovicová.

Velmi podobná je situace také v Magnetonu. Dříve firma brigádníky nabírala jako kompenzaci za zaměstnance, kteří si vybírali dovolenou. Letos ale pomocná síla zřejmě nebude potřeba.

„Otevřeli jsme novou linku a máme nadstav, takže brigádníky nejspíš potřebovat ani nebudeme. Kdyby se náhodou možnost naskytla, budeme zájemce informovat na našich webových stránkách nebo prostřednictvím úřadu práce," slíbila tamní personalistka Blanka Tomaštíková.

Podle statistik úřadu práce klesla nezaměstnanost ve Zlínském kraji během března o pět procent. Situaci zlepšily především sezónní práce, které přibyly s jarním počasím.

Meziměsíční pokles nezaměstnaných zaznamenaly úřady ve všech čtyřech okresech, nejhůře na tom bylo právě Kroměřížsko.

„Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 7,2 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Kroměříž a to 11,1," upřesnila v měsíční statistice Ivona Macůrková.

Jakou máte s hledáním letních brigád zkušenost vy? 
Daří se vám najít si přes léto přivýdělek, nebo se spoléháte raději na zahraničí? Napište nám nebo diskutujte s ostatními čtenáři na našem webu