„Návštěvníkům připomene tradiční symboly Vánoc, k nimž neodmyslitelně patří vánoční stromek, cukroví, dárky, zpívání koled a samozřejmě taky jesličky s Ježíškem a Svatou rodinou,“ uvedl kastelán hradu Rostislav Jošek.

Protože se k vánočním svátkům pojí různé tradice, z nichž některé pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslavou slunovratu, který na tyto dny připadá, nabídnou výstavní prostory hradu expozici Vánoční tradice a zvyky. Ta bude doplněna o staré vánoční pohlednice ze soukromých sbírek, starodávné i novodobé betlémy a starožitné vánoční ozdoby, které zdobily vánoční stromečky našich babiček.

Na prvním a druhém nádvoří hradu budou moci děti i dospělí obdivovat vánoční stromečky, které ozdobili žáci z mateřských a základních škol, školních družin, domů dětí a mládeže.

„Na druhém hradním nádvoří mohou návštěvníci ochutnat domácí zabijačku, čaj z buchlovské lípy nebo z čertovy zahrádky. Dospělé zahřeje vánoční punč a grog,“ láká k návštěvě hradu jeho kastelán.. Novum na letošní štěpánské akci bude ochutnávka vína a jeho prezentace odborně zdatným sommeliérem. Ve vyhřáté hradní hospůdce U Hanuša připravují pro gurmány řadu tradičních i netradičních specialit.

„Na své si přijdou i milovníci barokních koled. Ty zazní v podání smíšeného pěveckého sboru TIBI ze Zlína. Středověkými koledami se na hradě představí hudební seskupení Magna Mystéria,“ informoval Rostislav Jošek. Zejména děti se mohou podle něj těšit na malé divadelní představení, v němž si zahrají protagonisté z živého betléma.

Na akci, kterou připravilo HB Collegium ve spolupráci se správou hradu Buchlova, si mohou návštěvníci zakoupit poštovní známku s originálním kuponem z limitované série připravené právě pro štěpánskou sváteční příležitost.