„Na našem distribučním území bylo bez elektřiny 2200 domácností, z toho 1500 na Kroměřížsku,“ uvedla mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková. Problém se týkal především lokalit Zdislavice, Strabenice, Věžky, ale i západního okraje Kroměříže v okolí Havlíčkovy ulice.

Většina domácností se dočkala opravy nejpozději v úterý odpoledne. „Vedli jsme již pouze 250 domácností bez elektřiny,“ doplnila Martina Slavíková. 

Rozbitá trafostanice

V některých oblastech ale lidé na elektřinu čekali až do pozdního večera, například ve Zdislavicích, místní části obce Troubky-Zdislavice. Na místní trafostanici totiž spadl strom a vážně ji poškodil. 

„Strom spadl na elektrické vedení, čímž vodiče i celou trafostanici strhl k zemi. Od rána pracujeme na nové trafostanici. Demontovali jsme starou, teď začínáme kompletovat sloup. Pak ho postavíme, zabetonujeme a začneme zapojovat dráty,“ popsal opravu technik Libor Rakušan.

Lidem dovezli cisternu

Delší výpadek elektrického proudu je obzvlášť v létě problematický. Nejenže lidem rozmrzají lednice a mrazáky, někteří kvůli němu nemají zdroj pitné vody.

„Od pondělního večera jsme bez elektřiny a někteří místní také bez vody. Nejsou totiž napojeni na řád, ale mají vlastní studnu s čerpadlem, které jim bez proudu nefunguje,“ vysvětlila obyvatelka Zdislavic.

Z toho důvodu nechal starosta Ondřej Varaďa dovézt cisternu s pitnou vodou.

„Pokud se trafostanici podaří do večera opravit, bude to stačit. Pokud ne, pak bychom museli do obce dopravit centrálu, abychom mohli alespoň na chvíli napojit mrazáky v domácnostech a další potřebné přístroje na elektřinu,“ doplnil starosta Ondřej Varaďa. Dodávku elektrické energie se podařilo ve Zdislavicích obnovit ještě v úterý po desáté hodině večer.