„Pokud nepřijde další průtrž, mohly by cesty dostatečně vyschnout,“ potvrdil kastelán Arcibiskupského zámku, k němuž Podzámecká zahrada přiléhá, Ivo Prokel.

Mimo to musí zahradníci odstranit velkou větev, která se ulomila z jednoho ze stromů a zůstala viset. „Je to v zadní části zahrady, momentálně sháníme plošinu, protože bez ní se k větvi nedostaneme,“ uvedla hlavní zahradnice Podzámecké zahrady v Kroměříži Anna Acostová. Ve zbytku parku pak sbírají menší popadané větve.

Správci památky mají ještě jeden důvod, proč nechávají zahradu během pondělí uzavřenou. O víkendu se tady konala dvoudenní akce, dnes se odváží technika a dělat to za provozu by mohlo vytvářet nebezpečné situace.

Květná zahrada, která spolu se zámkem a Podzámeckou zahradou tvoří trojlístek kroměřížských památek zapsaných na seznamu Unesco, přestála bouřku bez následků. Provoz tak omezovat nemusí.

Holešovský zámecký park je nepřístupný

Uzavřený naopak zůstává zámecký park v Holešově. Nejprve zde vítr, který v neděli bouřce předcházel, shodil silnou větev v blízkosti cesty. Následné přívaly vody pak podmáčely terén. „Stromy v parku obecně nejsou v dobrém stavu, mají poškozený kořenový systém, a pokud je takto mokro, mohou spadnout,“ vysvětlil místostarosta Holešova Pavel Karhan.

V rámci města voda nejvíce škody napáchala v částech Dobrotice, Tučapy a Žopy. Řeka Rusava, na níž v jednu chvíli platil třetí povodňový stupeň, se však z břehů nevylila.

Vítr zlomil strom v historické zahradě v Kvasicích

Nejvyšší riziko povodní platilo i pro Bystřičku v Bystřici pod Hostýnem. A také tady více škod napáchal vítr. Město eviduje polámané větve na několika ulicích, na cyklostezku spadl strom a městský park Zahájené byl v neděli kvůli větru uzavřený. V pondělí už ale omezení pominulo a je volně přístupný.

Žádné opatření neplatí ani v zámeckém parku v Kvasicích, přestože tady bouře zlomila strom a lámala větve. Není to však v blízkosti cest. Největší problémy s vodou obec řešila v ulici Dolní, kde stálo až půl metru vody. Zaplavila sklepy, garáže a u jednoho domu se dostala i do obytné části.

Vybrali jsme pro vás: