Podobných zařízení tudíž během letoška hned několik přibylo, nebo se alespoň jejich stavba připravuje. Před dokončením jsou například dvě fotovoltaické elektrárny v Litenčicích.

„Začalo se na nich pracovat letos. Jedna je v areálu objektu bývalé cihelny, druhá je ve směru na Střílky. Obě jsou na rozloze zhruba dvou hektarů,“ informoval starosta Litenčic Josef Smažinka.

Hotovo už naopak mají ve Velkých Těšanech. „Elektrárna na rozloze osmi hektarů teď jede ve zkušebním provozu. Stavební povolení získal investor o letních prázdninách, budovat začal na jejich konci. My chod zařízení nějak nepociťujeme, je to nejúčelnější využití chátrajících lokalit,“ řekla starostka Bařic – Velkých Těšan Věra Halamová.

Na Koryčansku by měly vzniknout do budoucna hned čtyři solární zařízení. Dvě z nich se plánují už zhruba dva roky, zahájení staveb je ale stále v nedohlednu. Společnosti budující elektrárny se totiž podle koryčanského starosty Miroslava Máčela musejí potýkat s řadou komplikací.

„V naší místní části Lískovec by měla vzniknout na čtyřech hektarech, na městských pozemcích. Pro radnici by to znamenalo roční přínos ve výši sto padesát tisíc korun. Realizace je ale na dlouhé lokte,“ potvrdil Máčel.

V další koryčanské místní části Blišicích vypadá stavba o něco příznivěji. „Změna územního plánu už bude schválena, stejně tak stavební povolení,“ říká Máčel.

Další elektrárna by navíc podle něj měla vzniknout v místní části Jestřabice, v bývalém chovatelském areálu. Přímo ve městě pak prý také vzniká jedna.

„Právě nyní se buduje na střeše jedné výrobní haly firmy Koryna. Bude ale maličká, o velikosti sto krát dvě stě metrů,“ upozornil Máčel.

Vůbec jedna z největších elektráren měla vzniknout ve Zdislavicích poblíž tamního zámku. Z plánu ale sešlo: kvůli rozhodnutí ministerstva zemědělství.

„Zamítlo stavbu na pětadvaceti hektarech. Bude možná jen na devíti,“ povzdechl si starosta Troubek – Zdislavic František Čech.

Ten by byl rád, kdyby ve zmíněném místě jednou elektrárna opravdu byla. „Chtěl bych ji tam, přinesla by peníze do obecního rozpočtu a nová pracovní místa. Nějaká při stavbě, další při obsluze,“ vysvětlil Čech.

Úplně na začátku jsou pak v Nové Dědině. „Elektrárna by měla být zčásti na pozemcích investora, zčásti na našich parcelách. Zatím ale nebyla provedena změna územního plánu, není ani vydáno stavební povolení,“ konstatovala novodědinská starostka Marie Musilová.