Voliči nedostanou volební lístky poštou, ale získají je až ve volební místnosti.

První kolo senátních voleb vyhrála Lucie Pluhařová s téměř 21 procenty kandidující za ANO 2011 a Jana Zwyrtek Hamplová s téměř 19 procenty za stanu Nezávislí.

Kandidátka za hnutí ANO, jednačtyřicetiletá ředitelka Strategické průmyslové zóny Holešov, zvítězila na všech frontách. Ve volbách do zastupitelstva Zlína získala Pluhařová 7767 hlasů a bude tak působit v příštích čtyřech letech jako zastupitelka v krajské metropoli. V senátních volbách jde do druhého kola z prvního místa.

„Výsledky vypadají dobře, jsem velmi spokojená. Odpovídají tomu, co si občané myslí a co vlastně chtějí. Ukazují, jakou změnu si představují v následujících šesti letech. Ale samozřejmě konečné výsledky budou až tento víkend, proto nechci hodnotit dopředu,“ řekla k prvnímu kolu senátních voleb Pluhařová.

Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ), sedmapadesátiletá právnička, se do druhého kola probojovala až v závěru, kdy těsně porazila stávající senátorku Šárku Jelínkovou (SPOLU).

„Bylo to napínavé do poslední minuty a jen díky zkušenostem a životnímu nadhledu, jsem zůstala v klidu,“ hodnotí první kolo Hamplová.

SČÍTÁNÍ hlasů budete moci sledovat ON-LINE ZDE v sobotu od 14 hodin

Koho podpoří neúspěšní kandidáti?

Smolařkou prvního kola se stala dosavadní senátorka Šárka Jelínková (SPOLU), které postup unikl o pouhých 230 hlasů.

„Výsledek voleb v kroměřížském obvodu kopíruje celostátní situaci a tou je posilování populistických a extremistických sil. Z politiky se vytrácí věcná diskuze nad programy, nad hodnotami, nad způsobem prosazování programů jednotlivých stran. A vítězí osočování, nálepkování, polopravdy, lži a dezinformace. A bohužel stále více lidi jde tomuto trendu vstříc a osvojují si jej. Nedávám doporučení žádné postupující kandidátce, ale co bych chtěla voličům v našem obvodu říci je, aby nevolili člověka, který šíří lži a dezinformace a koketuje s možností vystoupení ČR z EU či dokonce z NATO. Chci pro naše děti zachování demokracie, bezpečnosti a více slušnosti mezi lidmi,“ říká ke druhému kolu senátních voleb Jelínková.

Noví zastupitelé Kroměříže
Noví zastupitelé Kroměříže. Podívejte se, koho jste zvolili

Přes první kolo neprošel ani holešovský starosta Rudolf Seifert (STAN), který skončil čtvrtý s 17,44 procenty.

„Z těchto kandidátek nepodpořím žádnou,“ říká Rudolf Seifert, dosavadní holešovský starosta a neúspěšný uchazeč o senátorské křeslo. Lidé na jihovýchodní Moravě dle něj ukázali, že tíhnou k hnutí ANO a SPD.

„Nejvíce mi asi uškodilo, zřízení migračního centra v areálu policejní školy v Holešově, které jsme bohužel ze svého postu nemohl ovlivnit,“ konstatuje k výsledkům senátních voleb Seifert.

Podzimní výstava Zahrada Věžky, 28. září 2022
Zahrada Věžky: Podzimní výstava pro zahrádkáře a kutily začala, potrvá do neděle

Stanislav Skála, který v senátních volbách skončil na posledním místě s propastným rozdílem 7,38 procent, proti Olze Sehnalové (ČSSD) s 17,02 procenty., má ve svých preferencích jasno. „Určitě podpořím Janu Zwyrtek Hamplovou. Chci, aby v Senátu byl někdo rozumný s praktickými zkušenostmi a ne politická figurka,“ říká rázně Skála.

Dosavadní senátoři za Kroměříž

MUDr. Eva Nováková (1996-1998)

Ing. František Kroupa (1998-2004)

PaedDr. Zdeněk Janalík (2004-2010)

Mgr. Miloš Malý (2010-2016)

Mgr. Šárka Jelínková (2016-2022)