„Od června nás bobři připravili o šest vzrostlých stromů a nevypadá to na konečné číslo. Zpočátku sice likvidovali pouze větve, postupně si však začali troufat i na starší vzrostlé stromy,“ postěžovala si majitelka novoveského koupaliště Kámen Zdenka Háblová.

Upozornila také na skutečnost, že v tamním přírodním areálu se tito hlodavci objevili poprvé. Kolem ostatních vodních ploch v blízkém okolí však bobři řádí už téměř dva roky.

„Od loňska se na březích i ostrůvku uprostřed jezera vyskytují ve větší míře. Pokácených stromů za nimi zůstávají desítky,“ nastínil situaci na ostrožském těžebním jezeře Radek Bartoš, který tam u své chaty často rybaří, a činnost bobrů tak má jako na dlani.

Jedna jeho zkušenost je doslova kuriózní. „Úplně mi rozhryzali molo vyrobené z europalet. Letos jsem ho musel vyměnit za nové,“ poznamenal Bartoš.

Vypoklonkovat bobry z území využívaného člověkem však není vůbec jednoduché. „Chtěli bychom je vytlačit mimo koupaliště, ale nevíme jak,“ bezradně pokrčila rameny Háblová.

V tuzemsku jsou bobři evropští zvláště chráněným druhem, a to v nejpřísnější kategorii s označením kriticky ohrožený. Podle ochranářů je možné škodám způsobovaným bobřími aktivitami zabránit pouze včasným vysekáním pobřežních křovin či nátěrem kmenů dřevin.
„Variantou je také ochrana stromů kovovými zábranami,“ upozornila zoo〜ložka Dana Bartošová.