Přesně tak měla v pondělí vypadat dopolední protestní akce nespokojených rolníků z Kroměřížska. Demonstrovat chtěli proti krácení rozpočtu pro ministerstvo zemědělství.

Jenže protest se nakonec neuskutečnil, premiér Mirek Topolánek totiž českým farmářům koncem uplynulého týdne přislíbil, že dorovná přímé platby.

Na Kroměřížsku zemědělci celorepublikové odvolání hrozícího protestu většinou spíš uvítali.

„Plánovali jsme, že by vyjelo asi deset traktorů z Kvasic nebo třeba Morkovic, které by byly polepené protestními hesly. Do Kroměříže měly jet pomalu, čímž by trošku blokovaly i dopravu,“ vylíčil zamýšlenou akci Milan Hebnar z Okresní agrární komory Kroměříž.

V každém případě jsou ale podle něj zemědělci rádi, že situace na poslední chvíli, dopadla jinak. „Protest by byl nepříjemný, kdybychom museli i zastavovat provoz,“ přiznal Hebnar.

Jak sám připustil, plánovanou protestní akci by určitě podpořil i osobně, stejně jako jeho kolega Jan Hašek.

„Chtěli jsme se zasadit o to, abychom měli stejné peníze jako zahraniční zemědělci. Premiér nám naštěstí v pátek přislíbil, že dorovná přímé platby jako je tomu u našich zahraničních konkurentů v Polsku, Maďarku a Slovensku. Jsme s nimi na společné trhu, tak na tom chceme být stejně,“ dodal předseda Okresní agrární komory.

Rozpočet ministerstva zemědělství na příští rok původně chtěla vláda zkrátit téměř o deset miliard korun. Hromadnou celorepublikovou demonstraci však hospodáři zrušili díky tomu, že jim premiér slíbil vyplacení alespoň 2,6 miliardy korun.

„Kdyby přímé platby nebyly dorovnány, ztratili bychom konkurenceschopnost se zahraničními farmáři, kteří jsou našemu státu blízko,“ konstatoval Vojtěch Kubík ze Zemědělského podniku Kvasicko.

V praxi to podle něj znamená, že například pracovníci velkých obchodů by raději objednali jogurty nebo třeba brambory od cizích farmářů, protože by tyto výrobky měli levnější.

„A to my nechceme. Jsme rádi, že premiér ustoupil. Nekladli jsme si za cíl demonstrovat, s radostí jsme zůstali doma,“ dodal Kubík.

Zkrácení rozpočtu a protestní akce nechávají naopak chladnými soukromníky. Například předseda asociace soukromých zemědělců Ladislav Babušník z Roštína měl k uvažované demonstraci od začátku negativní postoj.

„Nesouhlasil jsem s protestem, považoval jsem ho za zbytečný. Dohoda byla podle mého názoru jasná, vláda miliardu zemědělcům přislíbila už zhruba před měsícem. Já osobně bych demonstrovat nešel, soukromých zemědělců se to koneckonců ani netýká,“ míní Babušník.

Zvažovaný protest sice neschvaluje, ale záměr zemědělců chápe. „Třeba u ministerstva obrany a ministerstva sociálních věcí vláda navýšila peníze, takže rozumím tomu, proč se farmáři chtěli zbouřit,“ uzavřel roštínský soukromý zemědělec