Blíží se totiž Svatý Valentýn, svátek všech zamilovaných. Podle prodejců a dotázaných lidí na Kroměřížsku se k němu znají především ti mladí. „Je hlavně pro ně, my ho už neslavíme. Jsme sice staří, ale rádi se máme pořád,“ smála se například Anna Stančíková z Drahlova.

A jak ho mladí vlastně slaví? Druhému se prostě snaží udělat radost nějakou drobností.

„Valentýn není sice český svátek, ale pro mě je svým způsobem hezký. Člověk si na partnera alespoň vzpomene, je to den pro ty dva zamilované. Já určitě přítelkyni koupím kytku nebo něco jiného, aby věděla, že na ni nějakým způsobem myslím,“ svěřil se třeba Ondřej Maniš z Kroměříže.

Potěšit svou lásku hodlá letos i Štefan Heglas z Hulína. „Těším se na Valentýna, určitě ho oslavíme. Koupím přítelkyni něco, čím ji udělám radost,“ prozradil muž.

Oslavovat se jej ale nechystají pochopitelně všichni mladí. Každého k tomu vede něco jiného.

„Neoslavím ho, nemám totiž holku. Kdybych ji ale měl, tak to by byla jiná,“ pověděl David Horák z Kroměříže.

Raději 1. máj než Valentýna pak preferuje Monika Cholastová z Jankovic. „Čtrnáctý únor není náš svátek. Lepší je první květen, ten je zažitější a krásný,“ míní žena.

Podle prodejců zamilovaní na Valentýna kupují mnohdy vše, co v obchodě nabízí.

„Máme tu přáníčka, plyšáky nebo zápichy. A pravdou je, že se prodá vše. Hodně lidí něco shání na poslední chvíli. Na cenu ani moc nehledí. Ještě jsem neviděla, že by přišel pro takový nějaký dárek někdo ze starších,“ sdělila Simona Navrátilová z kroměřížského obchodního domu Moravel.

Zvýšený zájem zákazníků pociťují kvůli Valentýnu také v květinářstvích.

„Máme svíčky zbarvené do červena, obaly a jiné věci vztahující se k tomuto svátku. Nejvíce jdou ale na odbyt červené růže,“ informovala pracovnice kroměřížského květinářství Lucie Kocůrková.