„Momentálně se skupinka těchto lidí zdržuje kolem hlavní pošty, kde jsou s nimi poměrně velké problémy a občané si na ně dokonce stěžují. Není výjimečné, že od nich chtějí peníze,“ potvrdil ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.

Bezdomovce strážníci dokonce několikrát z lokality vykazovali. „Minulý týden jsme jednoho převáželi i na záchytku,“ vzpomněl Skřebský.

Podotkl, že na bezdomovce bohužel neplatí žádné pokuty, nemohou je ani nuceně odvézt například do azylového domu.

Přesto se však několik lidí měsíčně na azylový dům s žádostí o pomoc obrátí. „Někteří k nám volají, jiní se přijdou zeptat osobně nebo nás doporučí jejich kurátor. My jim vždycky poskytneme všechny informace a oni si mohou vybrat,“ popsal ředitel kroměřížského zařízení pro muže bez domova Karel Malenovský.

Na ubytovně mohou zůstat po podpisu roční smlouvy, kterou je možné po jejím skončení prodloužit. „Všichni měsíčně povinně platí asi dva a půl tisíce korun. Každý má totiž jistý příjem ať už z úřadu práce, ze zaměstnání nebo třeba ze sociálních dávek,“ vysvětlil Malenovský.

Doplnil, že v azylovém domě může pobývat až pětačtyřicet mužů najednou. „Od začátku roku nás o pomoc požádalo dvaadvacet lidí, někteří však zůstali třeba jen na jednu noc,“ uvedl Malenovský.

Nejednu stížnost na lidi bez přístřeší přijala také radnice v Koryčanech, kde sídlí azylový dům hned vedle obecního úřadu. „Problémy s bezdomovci máme, nejsou ale momentálně pro město zásadní,“ konstatoval starosta Miroslav Máčel.

Naopak klidná situace je v Bystřici pod Hostýnem, kde se se stížnostmi na bezdomovce tamní radnice nesetkává. „Spíše, když je tuhá zima, mají lidé obavy, aby venku nikdo neumrzl. Když byla před dvěma lety hodně chladná zima, měli jsme i dohodu, aby mohli bezdomovci přespat na nádraží v teple,“ dodala mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.