„Od počátku ledna jsme zahájili stíhání osmatřiceti lidí. Osmnáct z nich potřebný průkaz nikdy nemělo, jsou proto podezřelí ze spáchání trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění,“ nastínila kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská. Těmto lidem pak hrozí i roční vězení, pokuta nebo zákaz činnosti.

Zbylá dvacítka, která je v evidenci kroěmřížské policie, je pak na tom ještě hůř. „Ti za volant sedli i přes to, že jim byl vysloven zákaz řízení. Navíc jim tedy hrozí stíhání pro spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ upozornila mluvčí Malenovská.

Nejčastějšími hříšniky jsou pak podle Malenovské muži. „Občas se však mezi nimi objeví i nějaká žena. Většinou se pak na ně přijde při silniční kontrole nebo u dopravní nehody,“ vysvětlila Malenovská.

Právě díky havárii se také před několika dny přišlo na jednačtyřiceti­letého muže, který řidil bez průkazu. „Sám se přišel asi po týdnu přiznat, že havaroval mezi Kvasicemi a Sulimovem a tehdy nehodu nenahlásil. Při vyšetřování pak policisté zjistili, že muž použil vozidlo svého známého bez jeho svolení a navíc nevlastní řidičský průkaz,“ připomněla Malenovská.

Se šoféry bez řidičského oprávnění se často setkávájí i kroměřížští strážníci. „Za poslední týden jsme chytli dva opilé šoféry, z nichž jeden navíc neměl řidičák,“ potvrdil ředitel Miloslav Skřebský. Právě alkohol pak dodává řidičům bez dokladů odvahu, aby za volant sedli.

„Je to nejčastější kombinace. Střízlivý člověk bez řidičáku sedne do auta málokdy,“ dodal ředitel Skřebský.