Podle údajů společnosti CCS benzin podražil v na Kroměřížsku za týden o šedesát haléřů, nafta jen o deset.

Příčinou rostoucích cen benzínu jsou podle odborníků zvyšující se ceny na burze v Rotterdamu. Zatímco poptávka po benzinu zůstavá ve světě stabilní, v případě nafty klesá, což se projevuje i na ceně.

Na situaci samozřejmě reagují i čerpací stanice z Kroměřížska. „Minulý týden byly nafta a benzin ještě nastejno, za 25, 20. Teď je u nás nafta o třicet haléřů levnější,“ informovala například pracovnice čerpací stanice Starpetrol v Kvasicích Božena Moláková.

Podobně mluví i její kolegyně Miroslava Čechová z kroměřížské pumpy OMV. „Je to už týden, co máme Natural dražší. Teď stojí 26,50, zatímco nafta o korunu méně,“ hlásila pracovnice benzínky.

Tradičně levno mají v chropyňském EuroOilu. Tam zatím dokonce řidiči natankují za jednotnou cenu, litr naturalu i nafty je přijde na 24, 80.

„Přeceňovali jsme už devatenáctého, zatímco nafta podražila jen o deset haléřů, benzin skoro o korunu,“ poznamenal tamní zaměstnanec.

Z vývoje cen mohou mít radost řidiči automobilů s dieselovým motorem, kteří tak opět po dlouhé době cítí zadostiučinění.

„Když jsem si před několika lety nafťák pořizoval, kalkuloval jsem s tím, že je nafta proti normálnímu benzinu levná. Když ale loni ta cena vyskočila nahoru, moc nadšený jsem nebyl,“ vyprávěl Zdeněk Nový z Kroměříže.

Teď prý doufá, že bude v blízké budoucnosti platit za palivo do dieselového auta ještě méně.

Benzínky na Kroměřížsku podle svých slov nijak zvlášť obhlédnuté nemá a je mu v podstatě jedno, kde natankuje.

„Pokud tam teda není cena nějak vyloženě přemrštěná. Jinak myslím, že už to v poslední době vyjde u všech pump skoro nastejno. Dřív jsem měl vytipovanou jednu levnou u Valašského Meziříčí, ale už i tam se pokazili,“ uzavírá s úsměvem kroměřížský motorista.