„Bude zahrnovat také návrh fotovoltaické elektrárny. Naskytla se příležitost ke komplexnímu řešení energetických úspor bazénu. Město by mohlo na tyto účely získat významnou dotaci z evropských fondů,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Město už dříve rozhodlo, že hodlá stávající bazén v Obvodové ulici postupně rekonstruovat. První oprava čeká bazén letos v létě, kdy dojde k rekonstrukci trysek a rozvodů vody pětadvacetimetrového bazénu, o kterou se postará za zhruba 2,7 milionu korun zlínská firma Centroprojekt Group.

Do ulic Kroměříže vyrazí dva nové hybridní autobusy.
Jezdí na naftu i elektřinu. Do ulic Kroměříže vyrazí dva nové hybridní autobusy

Podle radní Vladimíry Vondráčkové, která je pověřená přípravou rekonstrukce bazénu, by město prostřednictvím ministerstva životního prostředí mohlo získat dotaci asi 20 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Předpokládané náklady se přitom pohybují kolem 46 milionů korun. Práce by měly být realizovány po etapách v letních měsících tak, aby byl co nejméně narušen provoz krytého plaveckého bazénu.

„Poté bychom se pustili do úprav vnitřních prostor,“ řekla Vondráčková.

„Opravit je třeba například kompletní zázemí bazénu pro návštěvníky, včetně šaten a sprch, které jsou v dezolátním stavu,“ doplnil místostarosta Karel Holík.

Bazén slouží od roku 1986

Krytý plavecký bazén dostal povolení k užívání v roce 1986. O jeho modernizaci se v Kroměříži hovoří léta, na zásadní úpravy však sportoviště stále čeká. Řeší se jen nutné investice, například loni výměna hlavního čerpadla. V roce 2004 byla pro špatný technický stav odstraněna skokanská věž u velkého plaveckého bazénu.

„V letech 2005 a 2006 byla vypracována dokumentace na rekonstrukci krytého bazénu, podle které byla například opravena kotelna či vyměněna prosklená fasáda bazénových hal. Velká část projektu ale nebyla realizována,“ připomněl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

V roce 2016 vznikla studie Modernizace, rekonstrukce a přestavba plaveckého bazénu v Kroměříži. Ke studii měli řadu připomínek a požadavků zástupci spolku Plavecké sporty Kroměříž. Autor některé z nich do studie zapracoval a v roce 2019 vytvořil revizní dodatek studie. Ani ta však realizována nebyla.