Prestižní automobilový závod není žádnou novinkou, lidé si proto za uplynulá léta na jednodenní uzavírky silnic už zvykli. „Mě osobně tato soutěž zajímá, rád se na auta podívám. Navíc jsem jedním z pořadatelů, mám pod sebou zhruba čtyřicítku lidí,“ potvrdil například Zdenko Matula ze Cvrčovic.

Na klání rychlých vozů se lidé mohou přijít podívat na různá vyhrazená místa. Musejí však dbát rad pořadatelů kvůli své bezpečnosti.

„Žádný problém alespoň na mém stanovišti doposud nikdy nebyl. Diváci jsou více méně poslušní,“ podotkla například další spolupořadatelka Květoslava Škrachová z Lubné.

Rychlostní závody se v neděli na Kroměřížsku uskuteční ve dvou etapách. Podle mluvčího soutěže Barum rally Romana Ordelta se jako první pojede erzeta Kudlovice. „Trasa vede z Babic do Roštína a měří přes dvaadvacet kilometrů. Uzavírka tu bude platit od 7.46 do 15.05 hodin,“ informoval mluvčí.

Druhá etapa závodu Halenkovice měří přes čtyřiadvacet kilometrů.

„Závodníci projedou mimo jiné Cvrčovicemi, Milovicemi, Újezdem a Kostelanami. Tato trasa je uzavřena od 8.29 do 15.48 hodin. Startuje se z okraje Zdounek,“ doplnil Ordelt.

O dopravním omezení v obcích na Kroměřížsku jsou podle starostů občané informováni už několik měsíců dopředu. K tomu jim slouží třeba i informační letáky.

„Řekl bych, že si lidé už zvykli. Nemohou nikam v tu dobu sice odjet, ale mohou za to sledovat závody. Co se týká omezení autobusové dopravy, tak v neděli nepojede z Kostelan jen jeden odpolední autobus. Vyjede mimořádně ze Lhotky,“ prozradil kostelanský starosta Jan Petřík.

Pokud se v některé z uzavřených obcí při Barum rally vyskytnou komplikace, bude podle mluvčího soutěže hasičům či zdravotníkům umožněn vjezd do vesnice.

„Jednou se už stalo, že do Cvrčovic i přes soutěž musela vjet sanitka. Jednomu tamnímu občanovi nebylo dobře, ale naštěstí bydlel na okraji obce,“ připomněl místostarosta Zdounek František Svoboda.