Najdou se však i tací, pro které je rally spojena spíš s protivnými omezeními. Komplikace mohou nastat samozřejmě především na trasách jednotlivých rychlostních zkoušek (RZ) v obcích, kudy trasa vede.

Jednou z těch v regionu jsou letos Rajnochovice. Pořadatelům zde povolení průjezdu bez problémů schválil tamní starosta Antonín Uhřík, je totiž rád, že se Barumka jede právě tudy.

„Znamená to pro obec především zpestření, jsem rád, že jedna z erzet vede přes Rajnochovice. Na sobotní závod se těším nejen já, ale také spousta obyvatel," konstatoval starosta.

Potvrdil také, že následujících pět let tudy trasa povede i nadále. „Podepsali jsme smlouvu, která povoluje průjezd Rajnochovicemi na pět let dopředu," informoval Uhřík.

Ne všichni jsou ale zpestřením nadšeni stejně jako on. S tím prý ale starosta počítá.

„Jsou lidé, kterým to vadí. Možná mají i strach, ale je to hlavně kvůli dopravnímu omezení, které se týká především chatařů," míní Uhřík.

Oznámení o závodu a o uzavřených trasách je ale vyvěšeno už čtrnáct dnů předem. „Každý se tedy může přizpůsobit. Toto omezení se nás týká jen jednou za rok, takže si myslím, že jeden den to všichni mohou vydržet," dodal Uhřík.

Obci to podle něj žádná jiná omezení nepřináší, právě naopak. Silnice totiž budou kvůli závodům opraveny.

„Před Barumkou se cesta z Trojáku na Bludný z části rekonstruovala a uvidíme v jakém stavu bude po závodech. Pokud dojde k nějakému poškození, nemyslím, že by byl problém se s pořadateli domluvit na opravě," domnívá se Uhřík.

Další letošní erzeta vede přes Kostelany a Bunč. I tam bude doprava zčásti limitována. Starostovi Kostelan Janovi Petříkovi ale závod nevadí a stejně jako starosta Ratají věří, že lidé s jistým omezením počítají a budou jej respektovat.

„V neděli to bude pro turisty a obyvatele znamenat jistá omezení, ale vzhledem k tomu, že je to jen jednou v roce, snad nevznikne žádný problém," doufá starosta.

Má však přeci jen trochu obavy z případných nehod.

„Pokaždé, a myslím, že mohu mluvit za všechny obce, kterých se Barumka týká, si po závodech oddychneme, když se závod obejde bez zranění a bez komplikací. Strach mám, lidé jsou nevyzpytatelní," připouští Petřík.

Jak to bude s opravami cest, se prý uvidí po až závodě. „V případě jakéhokoliv poškození silnice jsou pořadatelé pojištění, takže s opravou cesty by neměl být problém a určitě ji zajistí," míní ale i Petřík. V minulosti byly součástí trasy Barum rally také Zdounky, těch se ale už několik let závody netýkají. Tamní starosta Martin Drkula by ale rozhodně nebyl proti, aby se tradice vrátila.

„Už je to několik let zpátky, co tudy vedla jedna erzeta. Je mi to možná i líto, myslím, že automobilových příznivců máme hodně," posteskl si starosta. V případě budoucího zájmu pořadatelů o průjezd obcí by prý určitě souhlas dal. „Pokud by měli zájem a požádali by o povolení, rád bych pořadatelům vyhověl," potvrdil zdounecký starosta.

S komplikovanou přístupností kvůli rally musejí jinak o víkendu návštěvníci počítat také v rekreačním areálu Troják. Vedoucí provozu sportovního centra a zástupce pro komunikaci s médii Tomáš Lazárek ale ujišťuje, že veškeré služby bude areál poskytovat i během závodů.

Na větší návštěvnost se tam prý řádně připravují. „Je to jednorázová tradiční akce, takže se na ni připravujeme už předem. Posílíme kapacity, ať během závodů vše funguje, jak má. K občerstvení bude mít přístup každý a bude ho dostatek," ujistil Lazárek.

Tradičně očekávají více hostů než obvykle nejen z různých míst republiky, ale i ze zahraničí. Parkovacích míst by však měl být dostatek.

„Doporučuji ale dbát na dopravní omezení, na které budou dohlížet policisté a pořadatelé," upozornil Lazárek.

Oproti tomu Lesního penzionu Bunč se letošní RZ vedená přes Kostelany příliš netýká, návštěvníci ovšem s dopravním omezením musejí v neděli počítat i tam.

„Nijak zvlášť se na Barumku nepřipravujeme. Letos je RZ vzdálená, tudíž by neměla mít takový dopad. Nicméně s jistými uzavírkami musí lidé počítat a to od Kostelan i od Uherského Hradiště," upřesnila Zuzana Pilátová, vedoucí provozu penzionu.