Rekonstrukce Bajdy je za třicet let největší opravou, která se na koupališti uskutečnila. Bazény už byly ve špatném stavu, kvůli propustnosti stěn docházelo k velkým ztrátám vody a oprava tedy byla podle radnice nutná.

„Úpravami prošel velký a malý bazén i brouzdaliště a část chemického hospodářství. Bazény mají zhotovené zcela nové stěny i dno, dále jsou udělané také nové přelivové žlaby, nové vyústění trysek a fóliový povrch," popsal mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Pro návštěvníky tyto opravy nebudou až tak zřetelné, nicméně jejich význam je podle slov Zrny velmi důležitý.

„Nyní je zaručená funkčnost koupaliště na několik dalších let a pro obyvatele Kroměříže to tedy znamená jistotu v koupání," doplnil mluvčí.

Staveniště sice už dnes zhotovitel předá radnici, Bajda ale bude v provozu až po následné kolaudaci. Jak potvrdil mluvčí radnice, otevře se nejpozději příští týden v sobotu.

„Je však nutné zkontrolovat, zda je vše v pořádku, a také vyzkoušet napustit bazén. Teprve pak může být stavba zkolaudována a to je naplánováno na dvanáctého července. Po napuštění, které trvá přibližně dva dny, může být bazén otevřen," vysvětlil Zrna.

Investice by měly dosáhnout třinácti milionů korun. Jak potvrdil mluvčí, devět milionů má město vyčleněno v letošním rozpočtu, zbývající částku pak uhradí z rozpočtu na příští rok.

Stále ale trvá problém s pozemky, které nejsou plně ve vlastnictví města. Spory se řeší už od roku 1991, tedy jednadvacet let a řešení situace je podle všeho stále v nedohlednu.

„Církevní restituce nejsou ve stádiu, aby město mohlo pozemky odkoupit od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, tohle musí vyřešit stát. Musíme tedy ročně platit nájem a na místech, které nemáme ve vlastnictví, nemůžeme budovat žádné atrakce, což je nám často kritizováno," postěžoval si mluvčí.

Možná i proto jezdí někteří lidé z Kroměříže k vodě jinam.

„Bajda je momentálně zavřená, je to blbé. Všichni teď jezdí k vodě jinam. Do lomu do Kurovic, do Zářičí nebo na štěrk do Hulína. Navíc hodlá Bajda zvýšit vstupné, myslím, že to dost lidí odradí," míní třeba Lubomír Večeřa z Kroměříže.