I přesto však má město pro veřejnost příznivou zprávu: plovárna letos lidem opět bude sloužit, a to bez jakéhokoliv omezení.

„Podle počasí plánujeme zahájení sezony na prvního června,“ informoval Petr Dvořáček ze Správy majetku města Kroměříže, která má koupaliště v péči.

V provozu bude i dětské brouzdaliště, na které se v minulých letech vztahovala podmínka od hygieniků.

„Nyní už ale žádnou nemáme, voda se tam častěji obměňuje, odpouští a napouští. Hygiena na to pravidelně dohlíží,“ řekl Dvořáček, který by už stejně jako ostatní uvítal vyřešení záležitosti s pozemky.

„Řeší se to už od roku 1991, v květnu to tedy bude rovných dvacet let. Nevěřím však, že by se nynější vládě a parlamentu podařilo najít společné východisko a dořešit církevní restituce,“ konstatoval Dvořáček.

Dokud se zmíněné problémy nevyřeší, nemůže přitom město na koupališti naplánovat žádnou větší opravu, která by byla potřeba.

„Církevní restituce nejsou ve stádiu, abychom mohli řešit odkoupení pozemků od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, na který jsou psány. Nezbývá nám nic jiného, než platit nadále roční nájem, který činí minimálně dvě stě tisíc korun ročně,“ povzdechla si také kroměřížská starostka Daniela Hebnarová (ODS).

I ona přiznává, že by Bajda opravdu potřebovala velkou finanční injekci. „Majetkové poměry jsou ale složité, stejně tak i investice do cizího pozemku. Koupaliště je pro město takový malý klenot a naší snahou je jej za každou cenu udržet,“ ujišťuje Hebnarová.

O vybudování nového letního koupaliště v jiné městské lokalitě zatím radnice neuvažuje. „Bajda je pro nás jednou z priorit,“ konstatovala Hebnarová.

Shodou okolností právě v pondělí se na město obrátili také zástupci Nohejbalového Klubu Bajda.

„Dostali jsme od nich návrh na určité změny. Chtějí mimo jiné nechat odstranit plot, který dělí kurty od koupaliště. Jejich cílem je více se otevřít veřejnosti a pořádat tam i jiné akce. To s sebou ale nese problémy, obtížně by pak hlídali, kdo ze sportovců uhradil vstupné. Musíme najít ideální řešení,“ přiblížila Hebnarová.

Nad táhnoucími se majetkovými poměry si v pondělí povzdechl také správce Bajdy Zdeněk Kříž.

„Uvítal bych, kdybych se to už konečně pohnulo nějakým směrem. Po těch letech jsem už ale čím dál větší pesimista,“ posteskl si. Na koupališti jinak v těchto dnech už podle něj dělníci provádějí pravidelnou údržbu, která se týká zeleně či strojního zařízení. Před sebou mají i nátěr bazénů.