Za loňský rok se v regionu narodilo celkem 5636 dětí, což je například oproti silnému roku 2008 pokles o 691 přírůstků do rodin.

„Pokles není ničím výjimečným. Přispívá k tomu nový životní styl, kdy ženy odkládají porod na pozdější věk a rodinám často stačí jen jedno dítě,“ tvrdí brněnský sociolog Tomáš Hiller.

Podle něj navíc k poklesu porodnosti v posledních letech přispívá i obtížná finanční situace mnoha rodin, které si nemohou dovolit mít více potomků. „Částečným řešením je samozřejmě větší podpora státu rodinám,“ odhaduje odborník.

Zaskočeni byli například v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde se loni narodilo o propastných 413 dětí méně než v roce 2010. „Velmi nás to překvapilo, neboť pokles byl větší, než jsme očekávali i než je celorepublikový trend,“ řekl primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Také on potvrdil, že úbytek novorozenců je trendem, který ve zlínské porodnici pokračuje už třetím rokem. Na druhou stranu vyzdvihl dobré výsledky v péči o novorozence, což dokumentuje nízká úmrtnost a nemocnost.

Také na porodním oddělení valašskomeziříčské nemocnice se loni narodilo o 85 dětí méně než v roce 2010.

„Rekordním rokem byl pro valašskomeziříčské porodníky rok 2007, kdy se narodilo 1016 dětí, od té doby počet narozených dětí každý rok nepatrně, ale plynule klesá,“ vysvětlila Hana Szotkowská, mluvčí holdingu AGEL, jehož členem je Nemocnice ve Valašském Meziříčí.

Podle ní je pokles způsobený tím, že takzvané „silné“ ročníky také v regionu už odrodily.

O 75 novorozeňat méně se oproti předloňsku narodilo minulý rok také v Kroměříži. Podle mluvčí tamní nemocnice Veroniky Klímové tam počty porodů klesají každým rokem. A jak říkají někteří místní, není se čemu divit.

„Stačí se podívat, jak to dnes chodí. U nás je minimum pracovních příležitostí, a když jde žena na mateřskou, často o práci přijde,“ míní například Radka Brázdilová z Kroměříže, která sama vychovává dvě menší děti.

„Ani já už bych si další dítě nemohla dovolit a nedivím se jiným ženám, že porod neustále odkládají,“ dodává.

Ve Zlínském kraji se však najdou i překvapivé výjimky. Například Uherskohradišťské nemocnici počet narozených dětí za posledních pět let kontinuálně roste. Ve srovnání s rokem 2007 se tam loni narodilo o 127 dětí více.

„Minimálně za posledních pět let nepamatuji měsíčně tolik porodů,“ přiznala staniční sestra porodního oddělení hradišťské nemocnice Marie Kamenská.

Mluvčí nemocnice Jan Karásek se domnívá, že pozitivní trend mohla ovlivnit i nová budova porodnice, kterou v Hradišti otevřeli před třemi lety.

„Nová porodnice se stala populární i za hranicemi našeho okresu. Běžně u nás přijímáme rodičky třeba ze Zlínska či z Kyjovska. A měli jsme tu například maminku až z Prahy,“ doplnila porodní asistentka Milena Dominiková.

Mírnému nárůstu porodnosti se těší i ve Vsetínské nemocnici. Loni tam zaznamenali o 32 porodů víc než rok předtím.

„Porodnice prošla v minulých čtyřech letech modernizací,“ sdělila mluvčí nemocnice Lenka Plačková s tím, že sály i pokoje pro matky jsou vybaveny novými přístroji a skýtají nyní komfortní zázemí.

„Spokojenost maminek se odráží právě v růstu počtu porodů,“ je přesvědčena Plačková a dodává, že porodnice navíc pro nastávající rodiče připravila v prostorách polikliniky nové edukační centrum, kde se budou konat kurzy předporodní přípravy.

„Vypneme elektřinu a vydáme návod“

Anežku Poláchovou, první letošní miminko ve Zlíně, navštívil včera primátor Miroslav Adámek. Dívenka, která se narodila 2. ledna dvě hodiny po půlnoci, ale celou návštěvu prospala.

Její maminka prozradila, že porod byl rychlý. „Šlo to jedna dvě, za hodinku byla na světě. Jsme za ni moc rádi,“ svěřila se Klára Poláchová, která s manželem Josefem bydlí v Malenovicích.

„Holčička je krásná. Popřál jsem jí i jejím rodičům hodně zdraví,“ sdělil Miroslav Adámek, který Poláchovým předal květiny, finanční dar a plyšového medvěda.

Na malou Anežku, která po porodu vážila 3830 gramů a měřila 51 centimetrů, čeká doma dvouapůlletý bratříček. „V tuto chvíli o třetím dítěti neuvažujeme, ale v budoucnu kdoví. Možná to necháme osudu,“ přemítala Klára Poláchová.

Josef Polách byl přítomen u porodu, příchod Anežky na svět ale ještě nestihl pořádně oslavit. „Prostě nebyl čas,“ přiznal.

Zlín se stejně jako další města v České republice potýká s klesající porodností. Primátor Miroslav Adámek v žertu oznámil, že už našel řešení tohoto problému.

„Začneme mezi šestou a sedmou hodinou večerní vypínat ve Zlíně elektřinu. A vydáme návod, jak se tato hodina dá využít,“ prozradil s úsměvem.