Upoutávky na odpolední program v podání cimbálových muzik začaly už dopoledne u informačního centra Zvonice i u hotelu Čarták.

Jednou z hlavních událostí bylo odhalení sochy s názvem Pocta Valachům. Dřevěnou postavu Valacha v nadživotní velikosti vytvořil akademický sochař Bořek Zeman. Aktu se ujal náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Slovák, který společně s architektem Jiřím Kotáskem později přivítal návštěvníky na terase zvonice.

Potom už hosté mohli shlédnout III. Salon Valašských umělců v galerii budovy. „Práce těchto výtvarníků zůstanou v galerii až do konce listopadu,“ poznamenala Jana Böller ze Sdružení pro rozvoj Soláně.

Hlavní program v amfiteátru u hotelu Čarták zahájila odpoledne cimbálová muzika Světlina, po níž se opět představily populární Karlovjanky. „Na Soláni jsme už vystupovaly několikrát, ale tohle byla zatím největší akce,“ uznala zpěvačka Jitka Ryplová.

Nechybělo ani pásmo dětí z Velkých Karlovic a Nového Hrozenkova. Velký zájem provázel nástup valašských odzemkářů, kteří se letos stali laureáty Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici.

Režie jejich mistrovské vystoupení se ujal Mirek Ekart, o hudební doprovod se postarala cimbálová muzika Soláň.

Návštěvníci i organizátoři byli s celodenní akcí spokojeni také díky nádhernému počasí. Sluncem ozářené hory v kombinaci s blankytně modrou oblohou, byly skutečně ideální kulisou pro dlouho připravovanou slavnost.

Ta se podle organizátorů má opakovat i příští rok a v budoucnu by se Babí léto na Soláni mělo zařadit mezi nejprestižnější akce svého druhu na Valašsku.

I proto chce Sdružení pro rozvoj Soláně oblast dále rozvíjet. „Věříme, že Soláň nebude jen místem setkávání umělců, ale jeho význam poroste i v oblasti turistického ruchu,“ uvedl architekt Jiří Kotásek, autor projektu informačního centra Zvonice.