V nemocnici končí polovina ze 12 primářů a primářek, 11 z 19 atestovaných lékařů a tři z osmi atestovaných klinických psychologů. Důvodem hromadného odchodu je nespokojenost s tím, jak nemocnici vede ředitel Pavel Polák.

Ředitel podle nich neodbornými zásahy vstupuje do léčebného procesu a jeho přístup k psychiatrii představuje přímé ohrožení péče o pacienty.

„Ztratili jsme veškerou důvěru v manažerské schopnosti pana ředitele Mgr. Poláka. Jsme přesvědčeni, že jeho osobnostní a odborné kvality nedosahují úrovně nutné k vedení žádné zdravotnické instituce a už vůbec ne tak specifické, jakou je PN. Jsme přesvědčeni, že svým přístupem k psychiatrii je už přímým ohrožením péče o pacienty s duševními poruchami. Řada z nás pracuje v PNKM desítky let a nikdo nepamatuje naše zařízení v tak tristním odborném a lidském stavu,“ uvedli lékaři ve svém prohlášení.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, srpen 2021
Z Psychiatrické nemocnice v Kroměříži odchází 20 lékařů. Nátlak, říká ředitel

Podle ředitele Poláka jde o hrubý nátlak, na základě kterého má management a zřizovatel podlehnout. „Je dobře, že se někteří z nátlakové skupiny rozhodli odejít, vnímám to jako příležitost pro ozdravení nemocnice. Vypisujeme výběrové řízení s významnými pobídkami. Některé z nátlakové skupiny však adresně oslovím,“ tvrdí Pavel Polák.

Skupině protestujících lékařů byla podle Poláka opakovaně nabídnuta možnost dialogu. Podle něj ji nevyužili. Doplnil, že příští týden se mají uskutečnit tři dlouho plánovaná diskusní setkání pro všechny zaměstnance.

Náborové příspěvky, služební byty i dovolená

Psychiatrická Nemocnice na svém webu ve čtvrtek zveřejnila inzeráty, prostřednictvím kterých hledá primáře či primářku adiktologického oddělení, dále dětského a dorostového psychiatrického oddělení, gerontopsychiatrického či psychiatrického oddělení. V původním znění v nich zájemcům nabízela náborový příspěvek 1,2 až 1,6 milionu korun.

Náborový leták zveřejněný na webu Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, která hledá nové primáře a lékaře.Původní náborový leták Psychiatrické nemocnice v Kroměříži včetně nabízených náborových příspěvků.Zdroj: PNKM

Nemocnice dále hledá lékaře s atestací z oboru psychiatrie. Těm nabízela náborový příspěvek 800 tisíc korun. Kromě peněz lákala nemocnice lékaře také nabídkou pronájmu služebního bytu či šesti týdnů dovolené.

Původní znění náborových letáků však dnes kolem poledne nahradilo nové s tímto textem: „Výše a podmínky přiznání náborového příspěvku budou upřesněny začátkem příštího týdne po jednání s Ministerstvem zdravotnictví ČR.“

Péče není ohrožena, uklidňuje ministerstvo

Zřizovatelem Psychiatrické nemocnice v Kroměříži je Ministerstvo zdravotnictví. „O situaci v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži Ministerstvo zdravotnictví ví a řeší ji. Proběhla z naší strany jednání se zúčastněnými aktéry. Vzhledem k tomu, že situace se neuklidnila, tak Ministerstvo zdravotnictví bude řešit situaci i nadále,“ sdělil Deníku mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

„V tuto chvíli není péče o pacienty jakkoli ohrožena a vyřešení situace předpokládáme v řádu dní. Více situaci v tuto chvíli nebudeme vzhledem k probíhajícímu řešení komentovat,“ dodal mluvčí.