Tachometr staré ojetiny šikovně přetočil i pětaosmdesátiletý důchodce

Filutové nejčastěji přetáčejí tachometry, mlčí o předchozích haváriích vozů, ale například i zasahují do elektroinstalací a „jako“ oživují nefunkční airbagy nebo čarují se starým lakem karosérií. Oslovení majitelé autobazarů zatím měli největší problémy s automobily ze Severních Čech. Podle policie se už ve Zlínském kraji objevila i kradená auta.

„Velmi podezřelé jsou vozy, které vlastní majitelé krátkou dobu, například měsíc, a pocházejí z okolí Prahy nebo Severních a Západních Čech. Z Chomutova, Mostu, Karlových Varů. Ty jsou nebezpečné. Mohou být po silné havárii, mohou mít stržené kilometry a podobně,“ popsal zkušenosti kolegů majitel autobazaru Auto garant ve Valašském Meziříčí Daniel Žvak.

Airbag vstal z mrtvých

„Lidi zkouší i různé finty, nefunkční airbagy napojují na mazání a podobně,“ doplnil Žvak s tím, že si ale jeho autobazar vše hlídá a jeho lidé dovážejí vozy z prověřených míst ze zahraničí.

Majitel autobazaru Autocar Anvy v Uherském Brodu – Havřicích Antonín Vystrčil slova o nebezpečných vozech ze Severních a Západních Čech potvrdil. „Dáváme si na ně pozor. Bohužel až padesát procent aut mívá tachometry přetočené. I aut z venku. V Evropě ovládají trh Albánci nebo lidé z Balkánu, v Německu Turci a ti mají své metody,“ posteskl si. „Lidé mlčí i o haváriích. Barvu přiznají, až když je upozorníme, že vůz byl havarovaný. To pak říkají. Jo? Aha!“ upozornil Vystrčil.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Čilý stařík podváděl

Také vedoucí Auto-moto-centra Autokat Zlín – Příluky Libor Talaš, označil nebezpečnou oblast původu.

„Problematické jsou vozy ze Severních Čech a vozy majitelů, které je vlastní jen krátce. Klasický problém je přetáčení tachometrů. U aut z republiky i ze zahraničí. Bohužel to dělá spousta lidí. Setkali jsme se i s prokazatelně přetočeným tachometrem od pětaosmdesátiletého důchodce,“ popsal Talaš čin čilého staříka.

„My ale samozřejmě každé auto podrobně prohlížíme a kontrolovat ho u nás může i každý nakupující, třeba i několik hodin,“ připomenul vedoucí.

Podobný názor měli i majitel autobazaru Radek Šiška z Hulína. „Nejhorší byla auta ze Severních Čech. Od majitelů, kteří je měli chvilku, třikrát bouraná a tak. Proto teď bereme vozy z ciziny od soukromých majitelů,“ vysvětlil Šiška.

Rovněž majitel autobazaru California v Luhačovicích Miroslav Vystrčil upozornil na problém bouraných aut. „Prodávající nejčastěji záměrně nemluví o tom, že bylo jejich auto havarované. Vymlouvají se, že to byla jen nějaká srna a že se nic vážného nestalo. Přitom ale třeba byla taková havárie stěžejní. My to vždy podrobně zjišťujeme,“ zdůraznil majitel autobazaru.

Finty s úvěrem i brusnou pastou

Podle vedoucího Autobazaru H+H Kunovice Tomáše Procházky jsou podezřelá auta, které se někdo snaží prodat pod cenou. „Loni před Vánoci například přišel prodávající se zaúvěrovaným autem, zatajil nám to, ale samozřejmě jsme to zjistili. Další finty? Podivná aktivace nefunkčního airbagu nebo špatně vylakované auto přeleštěné brusnou pastou. To pak vydrží lak jen půl roku,“ přidal Procházka konkrétní poznatek.

Majitel autobazaru Dušan Ondruš z Bohuslavic u Zlína upozornil na nejzávažnější problém kradených vozů. „Co je mi podezřelé? Když za mnou přijde mladý kluk a snaží se mi vnutit třeba Oktávku hluboko pod cenou. To mu rovnou řeknu, že nemám zájem. Sporné jsou také havárie a problémy u vozů s nesplacenými úvěry. Proto raději vozím auta z venku,“ vysvětlil Ondruš.

Policie varuje

Několik případů kradených vozů prodaných v autobazarech už vyšetřovali zlínští policisté. „Před dvěma lety jsme ve spolupráci s Živnostenským úřadem provedli kontrolu autobazarů na Zlínsku a objevili čtyři kradená auta,“ informovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.