Největším trhákem a lákadlem se dozajista stala plavba po řece Moravě z Kroměříž do Kvasic a zpět na malé výletní lodi pro 12 pasažérů.

Začátek sezony se přitom nestihl a plánovaný termín první plavby lodě s názvem Bruno se musel odložit. S turistickými plavbami se začalo až v červenci. Původně se hovořilo o půli května. Na vinně byly průtahy s vyřizováním potřebných povolení a zvednutí hladiny vody v korytě.

Po technické stránce projekt pro město znamenal pořídit plovoucí molo, zabezpečit pohodlný a bezpečný nástup a výstup a zajistit přístup k hladině.

„I přesto, že sezona trvala od poloviny července do konce září, na palubě výletní lodě se svezlo téměř 700 cestujících. S ohledem na omezenou kapacitu lodě je to vynikající start,“ pochvaluje si novinku letošní sezony místostarostka Daniela Hebnarová.

Spokojen je i provozovatel Martin Němec.

„Uskutečnilo se na šest desítek plaveb a svezli jsme 700 pasažérů. Našel se týden, kdy jsme vypluli osmkrát,“ říká Martin Němec.

Zájem předčil očekávání

Původně se přitom avizovali pouze dvě pravidelné víkendové plavby. Zájem však předčil očekávání.

„Pořádali jsme plavby pro zaměstnance firem, soukromé plavby,“ uvádí Martin Němec. Naopak pravidelné turistické plavby nefungovali tak, jak by si představoval.

„Mnohdy jsme měli předem udělané rezervace a lidé nakonec nepřišli. A blokovali tím místa pro jiné, kteří se chtěli objednat. Takové chování mě trochu mrzí. Naštěstí se téměř vždy našli lidé, kteří přišli jen tak ze zvědavosti bez předchozí rezervace a my jsme loď dokázali opět celou zaplnit,“ přibližuje strasti s nezodpovědnými turisty provozovatel, který doufá, že se po zimě na řeku Moravu do Kroměříže vrátí.

Kroměříž vyšla vstříc také cyklistům, kteří jezdí na takzvaných elektrokolech. Na nově zrekonstruovaném náměstí Míru vznikl stojan pro nabíjení elektrokol a podle vedoucího radničního odboru kultury Pavla Zrny je hojně využíván také pěšími pro nabíjení mobilních telefonů.

Mezi nejúspěšnější patřila například rodinná akce Drtivá porážka nebo rocková opera Vymítač.