Tvrdí to alespoň za nespokojené obyvatele Evžen Balej. Podle něj se jedná konkrétně o cestu přes obec ve směru od Ratají.

„Silnice není asfaltová, ale je vydlážděna kostkami. Na nich řidiči snadno dostanou smyk. Navíc se v tomto úseku lidé bojí chodit podél cesty. Nejsou tu totiž vybudované chodníky. Strach o svůj majetek mají také tamní rodiny. Pravidelně tudy totiž projíždějí auta převážející trhaviny,“ postěžoval si pro Deník Evžen Balej.

Riziková je prý také tamní křižovatka. „Auta tam v její bezprostřední blízkosti, kde je i zúžená silnice, parkují po obou stranách. Tím tak dochází k dalšímu zhoršení průjezdnosti touto komunikací. V některých místech se navíc propadá,“ zlobí se Balej.

Petice s desítkami podpisů nepomohly

Kvůli špatnému stavu silnice navíc obyvatelé v minulých letech sepsali dvojici petic, na kterých bylo několik desítek podpisů. Ani to nezabralo.

Minulý pátek se dokonce ve Zlobicích stala další nehoda. Řidič nákladního automobilu převážející asi dvě tuny trhaviny dostal při průjezdu pravotočivé zatáčky smyk na mokré cestě. Sjel mimo cestu a narazil čelně do rohu domu. Šofér utrpěl lehká zranění.

„Ústně jsme i současnou paní starostku upozorňovali na špatný stav silnice. Bohužel bez výsledku. Navíc svědci nedávné nehody upozornili při zásahu policisty na nevhodné parkování aut. Ani nám neodpověděli,“ zlobí se Balej.

Barbora Balášová za kroměřížskou policii však radí, aby v takovém případě nespokojení obyvatelé dali podnět starostce, která jej zase bude tlumočit policistům.

„V případě, že by si policisté v rámci výkonu služby povšimli, že řidiči nerespektují stanovený odstup zaparkovaných aut od křižovatky či tři metry pro průjezd aut na silnici v jednotlivých pruzích, hrozí dotyčným bloková pokuta do dvou tisíc korun,“ informovala Balášová.

Co se týče opravy cesty a jejího případného předláždění, je obec svým způsobem bezradná.

„Vlastníkem je Ředitelství silnic Zlínského kraje. Jednání kolem oprav však už byla spousta. Změna povrchu by sice nebyla na škodu, ale prioritou je spíše rekonstrukce kanalizace pod cestou. Je totiž z roku 1938. Jsme nuceni to nějak řešit,“ konstatovala starostka Zlobic Stanislava Šišková.

Se stížnostmi od obyvatel na špatný stav cesty se už setkala, stejně jako Ředitelství silnic Zlínského kraje.

„O výměně dlažby za asfaltový povrch neuvažujeme. Silnice totiž není plně využívána. Nevylučujeme však nějaké lokální opravy. Na kompletní rekonstrukci bychom se finančně potřebovali spojit s obcí. Do pořádku je třeba dát také krajnice,“ podotkl za ředitelství Radek Berecka.