Do posledního okamžiku totiž nebylo jasné, zdali známý spisovatel a scenárista na tradičním festivalu vystoupí: Lustiga krátce po příjezdu postihly zdravotní komplikace, kvůli kterým musel účast zrušit už loni.

Tentokrát se však nakonec díky své pevné vůli a pomoci lékaře v Šachově synagoze objevil. „Nemohl jsem přece své Holešováky zklamat,“ hájil se spisovatel po příchodu.

Při besedě, která byla tematicky zaměřena na jeho pobyt v Argentině a Spojených státech, sršel dobrou náladou. Spolu se svým přítelem, literárním kritikem Františkem Cingerem, srovnávali život u nás a na americkém kontinentu. Lustig měl plno zajímavých postřehů.

„Amerika je svázaná, plná pravidel. Zatímco u nás se klidně krade, lže a podvádí. No není to pro spisovatele krásné?“ tázal se s úsměvem Lustig, který měl v průběhu debaty hlavní slovo.

Známý autor rozdal na akci k Týdnu židovské kultury desítky autogramů

Na závěr, po zodpovězení dotazů publika, sklidil mimořádně úspěšný autor židovské literatury zasloužený aplaus. „Potěšilo mě, že jsme si mohli povídat zrovna v této krásné synagoze, takové v Americe nemají,“ poděkoval Lustig.
Po besedě se prodávaly autorovy nejnovější knihy a konala se autogramiáda.

„Máme tady spoustu mých knížek. Jsou drahé, ale když budete mít dost peněz, prodáme vám je,“ vtipkoval Lustig. Poslední podpisy poskytoval ještě v autě. „Už musím jít ležet, doktor by mě zabil,“ loučil se autor mnoha slavných románů.