Podle ředitele gymnázia je oprava srovnatelná jen s původní výstavbou.

„Je to časově velmi náročné. Naší velkou nevýhodou je, že budova gymnázia neslouží pouze k výuce, ale také k ubytování studentů. Dělníci tedy nemohou pracovat odpoledne a o víkendech se toho moc neudělá,“ vysvětlil ředitel Jan Košárek. Podle původních projektových plánů měla být rekonstrukce hotová po třech letech, tomu však zabránily technické i finanční obtíže.

V roce 2016 začaly přípravné práce. Postupně se opravily odborné učebny, chodby, kabinety i domov mládeže, který slouží jako internát. Nově do školy přibyl bezbariérový přístup díky výtahu a plošinám na schodech. Škola získala i novou internetovou síť a každá učebna nový nábytek a lavice. Letos se rekonstruuje polovina internátu, renovuje se elektřina, voda, odpady, podlahy a omítky.

Dosud stály veškeré opravy přes 130 milionů korun. Rekonstrukce odborných učeben částečně financovaly evropské dotace, zbytek oprav platilo olomoucké arcibiskupství, které je zřizovatelem gymnázia. „Na opravu jsme použili právě restituce, které přicházejí z Olomouce,“ poznamenal Jan Košárek.

Nyní se projektuje další etapa rekonstrukce, která umožní opravit zbytek školy. Všechny práce by měly podle ředitele skončit v roce 2021.

Autorka: Zuzana Zavadilová