Arcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži byly založeny v roce 1266. Jen 150 let poté, co se objevila vůbec první zmínka o městě Kroměříž. Zámecké víno přečkalo útrapy a strasti, které potkaly Kroměříž v průběhu staletí, a jsou zde stále. Již více než 750 let. Dnes je již tradicí, že zdejší nová „vinařská sezona“ začíná Žehnáním vín.

V posledních letech se této milé tradice ujímá olomoucký arcibiskup, jež zastupuje také majitele společnosti, Jan Graubner.

„Samozřejmě naše zdejší víno používám při bohoslužbách. Ale to je samozřejmě malé, zanedbatelné množství,“ říká monsignore Graubner. Sám však vínu příliš neholduje.

„Využívám jej spíše jako věcný dar, protože se to ode mě tak nějak očekává,“ usmívá se arcibiskup, který má o vinařské společnosti přehled.

„Loňská úroda nebyla špatná. Byl jsem se také podívat na nově vysazených vinicích na Velehradě. Na první úrodu si ovšem budeme muset ještě chvíli posečkat,“ říká Jan Graubner.

„Přeji našim vinařům, aby úroda byla stejně dobrá, a aby se ještě více podařilo rozhýbat prodej. Kvalitní víno již máme, tak ještě jej dostat k zákazníkům,“ vzkazuje Jan Graubner. O kvalitě zdejšího vína je přesvědčen také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který byl jedním z hostů.

„Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž je dobrá značka. V současnosti vinařství hojně vysazuje vinice a ta úroda stále roste. I přesto, že dělají méně vína, je dobré a kvalitní. Společnost má dobrou budoucnost,“ míní hejtman Jiří Čunek a přidává také jedno poselství.

„Nyní vzkaz pro muže: Chcete-li udělat radost své ženě, která pije víno, s iršajem určitě neuděláte chybu,“ radí Jiří Čunek.

O vhodnosti vína, jako správného daru, je přesvědčen také hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který na slavnostní Žehnání dorazil taktéž.

„Myslím, že i toho, kdo nepije mnoho alkoholu, vínem neurazíte,“ myslí si Ladislav Okleštěk.

Již příští týden dojde na zámku v Kroměříži k významné změně, která ovlivní také vinařství. Od 26. února přechází zdejší Arcibiskupský zámek do správy vlastníka, tedy církve. V nové turistické sezoně se tak na pokladnách v zámku objeví společné vstupenky do objektů a v zámku bude také otevřena vinotéka. Dá se říct, že po loňském hektickém roku si společnost ani letos neodpočine.

Společnost Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž totiž prošla v roce 2019 mnoha personálními změnami. Nejprve jmenoval arcibiskup Jan Graubner jednatelem společnosti otce Petra, který pak do funkce ředitele vybral Karla Smetanu. Do týmu pak přibyl ještě nový technolog Michal Výstup. Společnost v loňském roce, v květnu, osadila 5,5 hektaru vinic na Velehradě pěti odrůdami. První panenskou úrodu na těchto nových vinicích očekávají vinaři za dva roky. Znovu byla otevřena Vinotéka U sv. Mořice v Olomouci.

Hodnocení loňského hospodaření ředitelem společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž Karlem Smetanou:

„Loňský rok může vinařství hodnotit jako velmi dobrý. Dal by se srovnat s rokem 2018, který byl na úrodu velmi vydařený.“

Co chutná hejtmanům?

„Preferuji dobré víno. Nejsem odborník, ale mám rád každé dobré víno. Samozřejmě odrůdou je to Savignon, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský. Primárně, když piji víno já a nemusím brát ohled na společnost, tak si dám Ryzlink rýnský. Bílé víno je mým favoritem.“

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje

Jsem velký vyznavač Savignonu a Ryzlinku rýnského. To jsou odrůdy, které mám velmi rád. Co mě ovšem dnes při degustaci velmi mile překvapilo byl Muškát. Já jej vůbec nepiji, ale tady mi opravdu chutnal. Preferuji spíše bílé víno. Mám rád ty moravské kyseliny, které naše víno má. Rád piji domácí víno.

Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje