Lidé, kteří výzkum prováděli, jsou z však z objevu zklamáni a čekají, že teprve druhá část prací odkryje opravdové bohatsví.

První fáze průzkumů končí podle předsedy přestavenstva Industry Servis ZK Jiřího Němce právě v těchto dnech. „Nic významného však archeologové prozatím nenašli. Druhá etapa by měla začít někdy v létě, ještě před tím však bude nutné odkrýt ornici, pod níž by měly být nálezy významnější,“ nastínil Němec.

Téměř mizivý nález potvrdil také Miroslav Šmíd z Ústavu archeologické památkové péče Brno, který celý výzkum vede. „Odkryli jsme jen jeden objekt z doby Halštstské a kromě pár střepů u něj nic dalšího nebylo. Jsme ale pevně přesvědčeni, že ve druhé části areálu už něco najdeme,“ těší se Šmíd.

V šedesátých a sedmdesátých letech bylo totiž právě v této oblasti odhaleno přes čtyři sta hrobů nitranské kultury. „Zbytky tohoto bohatství by ještě měly být pod zemí. Veškeré objevy by pak putovaly do kroměřížského muzea,“ nastínil Šmíd.

Ani případný archeologický úspěch by však podle Šmída nijak neovlivnil obsazování průmyslové zóny. „Výzkumy se v dnešní době dělají hodně rychle. Pro investora, který hradí i veškerý archeologický průzkum, je právě čas důležitý a pokud nám budou práce trvat okolo tří týdnů, nijak ho to neomezí,“ konstatoval Šmíd. Dodal, že druhá etapa průzkumů by měla v holešovské zóně začít přibližně v září.