Dokládá to počátky měšťanského pivovaru, který byl v Kroměříži založen již někdy kolem roku 1567, řekla archeoložka kroměřížského muzea Helena Chybová.
Zařízení bylo odkryto v místech nového bezbariérového vstupu pod úrovní podlahy. Z původní takzvané hvozdové pece, která sloužila k sušení naklíčeného sladu (převážně ječmene nebo pšenice) se dochoval zděný cihlový klenutý topný kanál dlouhý tři metry a stopy po topeništi. Ze zásypu cihlového kanálu byly vyzvednuty nálezy, například zlomky kuchyňské keramiky a kamnových kachlů nebo železný klíč.
„Je zřejmé, že větší část současného jednopatrového objektu v minulosti fungovala jako sladovna," uvedla Chybová. Stavbu sladovny mezi radnicí a pivovarem (budovu nyní nazývanou Starý pivovar, která slouží k pořádání kulturních akcí) na místě dvou domů zničených požárem při dobývání města Švédy zaznamenává údaj z let 1682 a 1683, který hovoří o stavbě nové sladovny „od základu". Pravděpodobně právě k tomuto období patří i část objevené cihlové konstrukce kanálu hvozdové pece.
„Do jisté míry se jedná o překvapivý nález. Po zdokumentování byl překryt geotextilií, aby jako památka na zlaté časy měšťanského pivovarnictví zůstal neporušen pod podlahou nového informačního centra," doplnila Chybová.
Podle mluvčího radnice Pavla Zrny by nové informační centrum mělo být otevřeno od ledna. „Naváže na činnost toho stávajícího na Velkém náměstí. Bude ale plně v režii kroměřížské radnice," řekl Zrna. Město dosud přispívalo na chod informačního centra zhruba jedním milionem korun.
Radnice si od zřízení svého informačního centra slibuje úspory, ušetří na nájmu a využije své zaměstnance. Cílem je také zvýšení kvality poskytovaných služeb, navíc prostory centra budou oproti dřívějším větší. „Interiér přitom bude respektovat jejich historický ráz. Kromě klasických turistických služeb zde budou k dispozici počítače s internetem nebo také koutek pro rodiny s dětmi," uvedl Zrna.
Rekonstrukce prostor infocentra přijde radnici asi na 2,5 milionu korun.