Stavba spolyká zhruba šestnáct milionů korun a lokalita je momentálně doslova pastvou pro archeology. Ti tam totiž už několik měsíců provádějí průzkum.

„Zjistili jsme, že je to z našeho pohledu velice atraktivní lokalita. Doposud jsme identifikovali pravděpodobné místo starého Chvalnova, jenž zanikl ve středověku. V osmdesátých letech čtrnáctého století byl ale ještě uváděn v písemných pramenech,“ pochvaluje si vedoucí archeologického průzkumu Marek Lečbych.

Prozradil také, na jaké cenné pozůstatky odborníci narazili.

„Našli jsme více než dvě stovky zahloubených sídlištních objektů a pozůstatky činností. Ze zhruba šestého století pak pocházejí dvě zemnice. Nejstarším nálezem je sídliště z doby železné, jehož vznik se datuje do doby železné, konkrétně do období od třetího do prvního století před narozením Krista. Tradičně bylo připisováno Keltům,“ prozradil Lečbych.

Ukončení archeologického průzkumu je zatím v nedohlednu, a to kvůli proplacení nákladů z fondu ministerstva na ochranu archeologického kulturního dědictví. Exponáty poputují do spádového muzea, které je v tomto případě v Kroměříži.

Pro stavbu lokálního biocentra se rozhodl Libor Liška, který pochází z Chvalnova, trvale ale žije v Brně. Proinvestuje tak odhadem šestnáct milionů korun, z toho devadesát procent uhradí ze získaných evropských peněz.

„Našetřil jsem si na to peníze, které jsem prostě chtěl investovat do přírody, protože ji mám rád. Kupříkladu koupě auta mě nelákala,“ říká Liška.

Biocentrum Záviška se má skládat ze dvou částí: první je rybník s mokřadní plochou o rozloze asi dva hektary, druhou je rybník o velikosti asi 4000 metrů čtverečních.

„Zhruba dvě stě padesát tisíc korun jsem dal do odkupu pozemků. Dříve tu bylo pole, bonita půdy byla ale slabá. Po celé vegetační období se tu navíc tvořily mokřiny,“ dodává Liška.

Kdo by se ale těšil, že mu rybníky biocentra u Zástřizel v budoucnu poslouží třeba pro rybaření, bude zklamán.

Dokončení? V listopadu 2014

„Podle podmínek České informační agentury životního prostředí musejí být vodní plochy po dobu tří let bez zarybnění, poté odborníci určí rybí osádku. Celkem dvacet let pak budou rybníky pod dohledem v rámci projektu, jako chovné a sportovní posloužit nemohou,“ upozorňuje Liška s tím, že biocentrum by mělo být dokončeno do listopadu 2014.

Zpestření krajiny vítá třeba starosta nedalekého Chvalnova - Lísek Jiří Švagera.

„Zkvalitní se tím prostranství, koneckonců pozemek sousedí také s lesem,“ poznamenal Švagera.