Test lze podstoupit na odběrových místech nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, nutné je ale se předem objednat přes internetový rezervační systém, v Uherskohradišťské nemocnici pak telefonicky. Cena za antigenní test činí 350 korun.

„Aktuálně provádíme antigenní testování pedagogů, vzhledem k volným kapacitám ale můžeme nabídnout tuto možnost i samoplátcům. Víme, že o tento typ testů je mezi lidmi zájem. Chtějí před svátky navštívit blízké v domovech seniorů, které mnohdy nemají možnost provedení těchto testů zajistit,“ vysvětlil předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

O výsledku antigenního testu dostanou lidé potvrzení, v případě pozitivního výsledku musejí kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu. V některých případech podstoupí rovnou na odběrovém místě odběry vzorků na testování pomocí laboratorní metody PCR.

U Obchodního domu se poprvé točí vyhlídkové vánoční kolo
Nová atrakce: u Obchodního domu se poprvé točí vyhlídkové vánoční kolo

Povinnost platit za antigenní test budou mít samoplátci pouze do 18. prosince, kdy bude celostátně spuštěno testování antigenními testy pro veřejnost, které bude hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Pokud jde o zařízení sociální péče, ta nejsou ze zákona povinná návštěvy testovat.

„Nešťastné bylo vyjádření paní ministryně Maláčové, že budou testy pro návštěvy zdarma. Podmínky k tomu však v danou chvíli nebyly vytvořeny. Hlavním překážkou jsou personální problémy, zdravotnický personál v zařízeních se totiž musí primárně věnovat péči o své klienty,“ upozornila náměstkyně krajského hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za sociální oblast.

Proto přivítala, že se podařilo domluvit možnost testování návštěv na odběrových místech v nemocnicích Zlínského kraje.