Dopoledne nejprve strávila na radnici, kde ji gratuloval i bystřický starosta Zdeněk Pánek. Odpoledne ji pak slavnostně popřáli hodně zdraví a elánu do života také spolubydlící a vedení bystřického centra. „Na úřadě to bylo bohaté a krásné. S panem starostou jsme pak šli na oběd, to už jsem ale byla plná," smála se seniorka.

V centru se pak na oslavě sešli všichni obyvatele i personál. „Sestřičky jsou obětaví andělé. Moc se mi tady líbí a jsem tu spokojená," pochvalovala si jubilantka.

Gratulace přijímala s úsměvem a únavu na sobě nedala znát. „Trému sice nemám, ale jsem už unavená. Moc jsem toho nenaspala, protože jsem byla nervózní, jak to dnes celé dopadne," přiznala Deníku oslavenkyně.

Další oslava ji prý čeká v sobotu: v hojném počtu sedmdesáti lidí se totiž sejde se svou rodinou a narozeniny tak oslaví do třetice.

Paní Máchová pochází ze šesti dětí, vyrůstala se čtyřmi sestrami a bratrem. Jak sama říká, byla vždy velmi čilá a aktivní, což ji zůstalo dodnes.

Vystudovala obchodní akademii, pracovala v cukrovaru a věnovala se zdobnému písmu. Dělala také různé reklamy a plakáty.

„Jako malí jsme hodně pracovali na poli a měli jsme pohyb. Dneska lidé nejsou vůbec zvyklí dělat manuálně a sedí jen u počítačů. Měli jsme hezké mládí," zavzpomínala důchodkyně.

Nejlepší prevencí proti nemoci je podle ní pohyb, zpěv a dobrá slivovice. Dvakrát dokonce vyhrála televizní soutěž Doremi.

„Dneska každé ráno a večer pravidelně cvičím a chodím na procházky. Taky dva hlty slivovice a písničky jsou zaručený lék. Zpívám velmi ráda, to mě drží celý život," uzavřela seniorka.